“Perakende için Microsoft Bulutu”, perakendeciye verimlilik, tüketiciye ise daha iyi bir deneyim vadediyor

Windows 98 güncelleme

Microsoft, perakendeciler için veriyi merkezileştirerek daha verimli ve kârlı bir operasyon modeli sunan “Perakende için Microsoft Bulutu”nu kullanıma açıyor.

“Perakende için Microsoft Bulutu” ile verinin daha doğru ve efektif değerlendirilmesi; tüketici için tatmin edici bir alışveriş deneyiminin yaratılması; gerçek zamanlı ve sürdürülebilir tedarik zincirlerinin oluşturulması ve mağaza çalışanlarının veriye daha kolay erişmesi mümkün olacak.

1 Şubat 2022 itibarıyla erişime açılacak Perakende için MicrosoftBulutu, perakendecilere müşterileriyle, çalışanlarıyla, sahip oldukları veriyle ve güvendikleri iş ortaklarıyla her zamankinden daha da verimli ve sağlıklı bir iş birliğine yelken açmayı vadediyor.

Perakende için Microsoft Bulutu nedir?

Perakende için Microsoft Bulutu, perakendecilerin dijital gelişimini hızlandıracak endüstri spesifik bir bulut çözümü olarak tanımlanıyor. Perakende için Microsoft Bulutu’nun sunacağı yetkinliklerle birlikte öne çıkacak 4 özellik şöyle sıralanıyor:

Microsoft Bulutu ile perakende verisinin değeri artacak

Birçok farklı kaynaktan gelen veriler tek merkezde toplanarak, müşteri deneyimini iyileştirecek öngörüler elde ediliyor. Perakende için Microsoft Bulutu sayesinde farklı sistem ve uygulamaları birleştiren veri modelleri kullanılarak her bir müşteri için derinlikli tüketici profilleri hazırlanabiliyor. Veriden maksimum fayda sağlandığında doğru müşteriyi doğru ürünle buluşturmak kolaylaşıyor. Ayrıca envanter işiyle uğraşmak zorunda kalmayan mağaza çalışanlarının da performansı ve memnuniyeti artıyor.

Alışveriş deneyimi iyileşecek

Günümüzün yüksek rekabetçi perakende dünyasında kişiselleştirme artık standart hale gelmiş durumda. Tüketicilerin değişen tercihlerini doğru analiz ederek tatmin edici bir alışveriş deneyimi yaratmayı hedefleyen perakendeciler için geliştirilen Perakende için Microsoft Bulutu; gerçek zamanlı kişiselleştirme, akıllı mağazalar, bütünleşik ticaret, dijital reklam çözümleri ve sorunsuz müşteri hizmetleri gibi yetkinlikleri bir arada sunuyor.

Gerçek zamanlı ve sürdürülebilir tedarik zincirleri oluşacak

Perakende için Microsoft Bulutu ile ekosistem içindeki sorunları tespit ederek performansı optimize eden dayanıklı ve sürdürülebilir bir tedarik zinciri yaratmak mümkün. McKinsey’nin araştırması, 2021 sonbaharında boş raflarla karılaşan tüketicilerin sadece %13’ünün stok beklediğini; %60’ın üzerindeki kesimin ise ürünü almaktan vazgeçtiğini gösteriyor. Öte yandan, söz konusu %60’ın içindeki %32’lik bir kesim, alışveriş için başka bir perakendeciye yöneliyor. Dolayısıyla perakendeciler sadece satış anlamında değil, aynı zamanda müşteri sadakati anlamında da zarar görüyor. Perakende için Microsoft Bulutu, yapay zeka yardımıyla talebin öngörülmesini ve bu sayede envanter ve sipariş yönetimi gibi işlerin optimize edilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra, daha sürdürülebilir bir operasyon yürütmek isteyen perakendeciler, bulutun yardımıyla karbon emisyonlarıyla ilgili veri toplayarak raporlama da yapabiliyor.

Microsoft Bulutu ile mağaza çalışanlarının veriye erişimi kolaylaşacak

İnsan ilişkilerine dayanan bir iş kolu olan perakende sektörünü pandemi sürecinde sırtlayanlar saha çalışanları oldu. Microsoft’un son Çalışma Trendleri Endeksi’ne göre perakende sektöründe saha çalışanlarının %60’ı dijital araçların sunacağı fırsatları heyecanla beklerken, %34’lük bir kısım halen yeterli teknolojiye sahip olmadığını düşünüyor. Perakendede saha çalışanına yatırım yapmak, müşteriye yatırım yapmakla eş anlamlı. Perakende için Microsoft Bulutu sayesinde çalışanlar mobil cihazlarından stok bilgisi takibi yaparak gerçek zamanlı olarak müşteriye bilgi verebiliyor; gerektiğinde ürünün kargolanması için talep girebiliyor. Microsoft Bulutu

İlgili Haberler

>> Nereye Gidiyor Bu Veriler? Microsoft Türkiye Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç Sorularımızı Cevapladı.