Deepfake Teknolojisiyle Yeni Bir Barış Manço Videosu Hazırlandı!

Barış Manço, dijital güvenlik konusunda herkesi uyarıyor. Deepfake teknolojisi kullanılarak hazırlanan video, sanatçıya olan büyük özlemimizi de bir kez daha ortaya çıkarmış oldu.

. .

Barış Manço, ülkemizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardandı. 40 yıllık sanat hayatına pek çok önemli çalışma sığdıran Manço, 1 Şubat 1999’da, henüz 56 yaşındayken geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuş ve aramızdan ayrılmıştı. Ünlü sanatçı, yıllar sonra, deepfake teknolojisi yardımıyla hazırlanan bir videoyla tekrar bizlerle. Tabii gönül isterdi ki gerçekten de bizlerle olsun ve o hayalini kurduğu belgesel ve senfoni çalışmaları dahil aklındaki her projeyi hayata geçirebilirsin.

AkSigorta, günümüzde dijital platformlardaki risklere ve dijital güvenlik platformlarının önemine dikkat çekebilmek için yeni bir çalışmaya imza attı. Bu çalışmada, başrolde Barış Manço yer alıyor. Deepfake teknolojisini kullanan yetkililer, Manço’nun eski görüntülerini kullanarak aslında ortaya yeni bir video çıkarmış oldu. Videoyu aşağıdaki pencere aracılığıyla izleyebilirsiniz.

Peki nasıl oluyor da hem ses hem de görüntüde kopyalama yapılarak bu tip videolar hazırlanabiliyor?

Konu hakkında AkSigorta Genel Müdürü Uğur Gülen’in açıklamaları şöyle:

 “Bu videoda benzer işlere göre asıl farkı yaratan ses teknolojisi idi. Ses konusunda ana partnerimiz Ukrayna menşeili silikon vadisi şirketi olan Respeecher. Disney’in Star Wars – Mandolorian dizisindeki çözüm ortağı olan bu şirket, ortaya koyduğu yapay zeka destekli ses klonlama teknolojisi ile insan sesini son derece başarılı bir şekilde kopyalayıp çoğaltabiliyor. Görüntü konusunda ise İsrail menşeili CannyAI firması ile birlikte çalıştık. İki partnerimizde makine öğrenimi teknolojisinin ses ve görüntü oluşturulması konusunda ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne serdi. Şimdilik bu teknoloji profesyonel teknoloji firmaları tarafından sunulan pahalı hizmetler gibi görünsede çok yakında bir mobil uygulama kadar uzağımızda olacak. Ortaya konulan bu örneğin olası dijital risklere karşı toplumsal bilinci artıracağına inanıyoruz’.”

Deepfake Teknolojisi Kullanılarak Yeni Bir Barış Manço Videosu Hazırlandı!

Deepfake videolar, insanlığın sonu olabilir. Terminator serisinin yaratıcısı James Cameron, böyle düşünüyor

Terminator serisinin yaratıcısı ve ilk iki filmin yönetmeni olan James Cameron, geçtiğimiz günlerde BBC’ye bir röportaj verdi ve son dönemde giderek yaygınlaşan deepfake videolara karşı herkesi uyardı.

Cameron’a göre deepfake videolar, önümüzdeki dönemde insanlığa ciddi zarar verebilir. Hatta Terminator filmlerindeki yapay zekâ olan SkyNet’i işin içine katarak konuşursak; “Makineler, insanlığı nükleer bombalarla değil, fake videolar gibi hamlelerle yenebilir. Bu, yapay zekâ için çok daha kolay ve hızlı bir süreç olabilir.”

Cameron, son dönemde giderek yaygınlaşan deepfake videolara dikkat çekiyor. İnsanların büyük kısmının bu videoların doğru mu yoksa sahte mi olduğunu anlamakta zorlandığını belirten Cameron, ne var ki kısa sürede bu tip içeriklere pek çok kişinin inanabildiğini ve bunun da dezenformasyon, yani yanlış bilgiler sebebiyle sorunlu gündemler oluşturabildiğini ifade ediyor.

İlgili Haberler:

>> Google’ın Katlanabilir Ekranlı Telefonu Pixel Notepad, Fiyatıyla Cep Yakabilir!

. . . . .