PlayStation 5 Slim Çıkış Tarihi İçin Microsoft’tan Bilgi Geldi

Sony PS5

Microsoft’un Activision ile anlaşmasının onaylanması için Federal Ticaret Komisyonu’ndaki mücadelesi sürüyor. Pek çok ülke, bu satın alma işlemini onaylamış olsa da henüz net bir zafer elde edilmiş değil. Amerika Birleşik Devletleri’nden nasıl bir kararın çıkacağı merak konusu, ki kararın da yakın zamanda gelmesi bekleniyor.

Microsoft, Activision Blizzard’ı satın alma işlemiyle ilgili ticaret komisyonunu bilgilendirirken Sony’le ilgili pek çok detayı da paylaştı. Tabii bu detaylar, oyun sektörüyle ilgili kişiler tarafından kısa sürede internete sızdırıldı bile. Mesela Microsoft’a göre Sony, 2023 yılının sonuna doğru PlayStation 5 Slim sürümünü satışa sunabilir. Bu tabii ki kesin, resmi bir bilgi değil. Ama daha önce de 2023 Kasım-Aralık dönemine yönelik söylentiler gelmişti.

Exputer.com sitesindeki bilgilere göre Sony, yıl bitmeden PlayStation 5 Slim konsolunu satışa sunabilir. Düşünülen fiyat etiketi ise, 400 dolar civarı. Yani mevcut Digital Edition ile aynı olabilir. Peki bu ne anlama geliyor?

PlayStation 5 Slim Çıkış Tarihi İçin Microsoft'tan Bilgi Geldi
PlayStation 5 Slim Çıkış Tarihi İçin Microsoft’tan Bilgi Geldi

Söylenti boyutunda bilgilerden yola çıkarak PlayStation 5 Slim için tahmin yürütmemiz gerekirse…

Sony, şimdiye kadar ürettiği Digital Edition, yani fiziksel disk sürücüsü olmayan PS5 modellerinin üretimini durdurarak eldeki stokları bitirecek. Hatta fiziksel diskli PS5’lerin de üretimi bitirilebilir. Sonrasında da PS5 Slim modeline odaklanılacak. Bu model, fiziksel disk sürücüsü barındırmayacak, ama istenirse Type-C bağlantı aracılığıyla bağlanabilecek bir disk sürücüsü desteği de sunulacak. Yani Sony, isteyenlere takılabilir disk sürücüsü de satabilecek. 2023 sonrasında da donanımsal olarak daha güçlü bir model olan PS5 Pro’yu hazırlamaya odaklanacak…

Hatırlarsanız yıllar önce Microsoft, Xbox 360 konsolu için harici HD-DVD sürücüsü satıyordu, ama pek de başarılı olamamıştı. Zira o sıralar Sony, PlayStation 3 konsolunda Blu-Ray disk okuma teknolojisini kullanıyordu. Yenilikçi ve kullanışlı bir teknolojiydi. Öyle ki sonraki Xbox konsollarında da bu teknolojiyi gördük.

Sektörden sızıntı ve söylenti bilgiler paylaşan Tom Henderson da daha önce paylaştığı bilgilerde, Sony’nin PS5 için takılıp çıkarılabilir fiziksel disk sürücüsü hazırlayabileceğini söylemişti.

Bakalım bu konularda Sony’nin sözü ne olacak? PlayStation 5 konsolu, tüm dünyada yaklaşık 40 milyon adet satıldı ve ilgi görmeyi sürdürüyor.

Bu arada paylaşılan bilgiler arasında, Microsoft’un Xbox tarafında 2030 yılına kadar 500 milyar doların üzerinde hasılat beklentisi olduğunu da belirtelim.

İlgili Haberler:

>> Realme GT Neo 6, İlginç Bir Tasarımla Gelebilir. İşte Bazı Özellikleri