PlayStation 5 Yaşam Döngüsünde Sona Yaklaşıyor. Peki Bu Ne Demek?

Oyun konsolları sonsuza kadar güncelliğini koruyamaz, bu zaten bildiğimiz bir şey. Ama öte yandan, yine de her zaman fazlasını istediğimiz oluyor. Sony, PlayStation 5 konsolu için bilgi verdi ve yaşam döngüsünde artık ikinci evreye geçiş yaptığını bildirdi. Yani evet, ilk olarak 2020’de oyunculara sunulan konsol, yaklaşık 4 senenin ardından “güncellik” tarafında ömrünün büyük bir kısmını geride bırakmış oldu. Peki bundan sonra neler olacak?

PlayStation 5 yaşam döngüsünde yeni bir dönem başlıyor. Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i 2020’de oyuncuların beğenisine sunmuştu. İlk etapta büyük bir ilgiyle karşılaşan ve zaman zaman “Stoklar tükendi” haberleriyle gündeme gelen konsol, yaşam döngüsünün ilk 4 yıllık dilimini geride bırakıyor ve bu, artık ömrünün büyük bir kısmının geride kaldığı anlamını da taşıyor.

Sony, son dönemde düşen konsol satışları sebebiyle durumda şikayetçi. Hatta bu sebeple de mart ayı itibarıyla sona erecek dönem toplamında 21 milyon PS5’in satılmasını bekliyor. Daha önce belirlenen hedef, 25 milyondu. Yani hedefte 4 milyonluk bir düşüş de söz konusu.

Sony’nin kıdemli başkan yardımcısı Naomi Matsuouka, geçtiğimiz günlerde Bloomberg’e konuştu ve PlayStation 5 yaşam döngüsünde ikinci aşamaya girmek üzere olduğunu bildirdi. Kısa süre önce gelen başka bilgilerde de şirketin 2025 Mart’tan önce konsola özel büyük bir oyun çıkarmayacağı bildirilmişti. Evet, beklenen satış rakamlarına erişilemediği için planlarda değişiklikler kaçınılmaz.

PlayStation 5 Yaşam Döngüsünde Sona Yaklaşıyor. Peki Bu Ne Demek?PlayStation 5 yaşam döngüsü: Peki PlayStation 5’e bundan sonra ne olabilir, sırada ne var?

Konsolun ikinci dönemine adım atması, PS5’in tam anlamıyla gözden düştüğü anlamına gelmiyor. Örneğin şu an PlayStation 4 konsolu hâlâ ciddi bir oyuncu kitlesine sahip. Dolayısıyla PS5 Pro ya da PS6 gelse bile PS5’e de destek sürecek ve yıllarca yeni oyunlarla hayatını sürdürmeye devam edecektir. Geçmişte de eski PS konsollarında hep öyle olmuştu.

Öte yandan şirket, önümüzdeki birkaç sene içinde yeni bir PlayStation konsoluyla gelebilir. Geçmiş dönemlere baktığımızda, bunun 6 değil de bir PS5 Pro konsol olması muhtemel. Yani mevcut konsola kıyasla daha güçlü teknik özelliklere sahip bir cihaz. Tabii ki bu yönde henüz bir açıklama mevcut değil.

Yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> vivo V30 Pro, Amiral Gemisi Kameralarla Geliyor