PS5 Akıllı Asistan ne işe yarayacak? Sony Patenti şimdiden aldı!

PS5 Akıllı Asistan ne işe yarayacak? Sony Patenti şimdiden aldı!

PS5 akıllı asistan

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için bilgiler gelmeye devam ediyor. PS5 akıllı asistan patentiyle fark yaratacak.

Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için gün saymaya başladı. Bundan bir kaç hafta önce konsolun sadece yeniden tasarlanmış DualSense isimli kontrolcüsünü tanıtan Sony, hala konsolun kendini göstermiş değil. Eski Kotaku yeni Bloomberg editörünün sızdırdığı bilgiye göre Haziran ayında tanıtılacak olan konsol ile ilgili her geçen gün yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Şimdi de PS5 akıllı asistan patenti ile gündeme geldi.

Playstation 5 İlk Türk Oyunu Geliyor! Oyunun Detayları Haberimizde

ABD Patent Ofisi‘nden gelen bilgilere göre PlayStation 5’te Amazon’un Alexa‘sına benzer bir sesli asistan yer alacak. 20200139245 numaralı patenti alan Sony’nin oyun deneyimini üst seviyeye çıkaracağı söyleniyor.

PS5 akıllı asistan

Bu patent sayesinde oyunların özellikle zor bölümleri için ipuçları ve püf noktaları oyunculara sunulacak. Aynı zamanda bir video oyununun bölümlerinin ne kadar sürebileceğini de gösterecek Oyun İçi Bilgi Platformu da kurulacak. Örneğin; Hey PlayStation bu bölümü geçemedim dediğinizde, o bölüme ait walkthrough’ler size sunulacak. YouTube üzerinden aranacak olan walkthrough videoları sayesinde o bölümün nasıl geçileceğine anında ulaşabileceksiniz.

PlayStation 5’in akıllı asistanı bir bölümü geçmeniz için en kısa yolu size gösterecek. Tabii bu özellik isteğe göre açılıp kapatılabilecek. Google’ın Stadia ile yapmak istediğini yapacak olan Sony cephesi, bu sayede Microsoft’un Cortana sesli asistanına tokat gibi bir cevap verecek.

Ancak PlayStation 5’in sesli asistanının ilk etapta İngilizce dil seçeneğini destekleyeceğini belirtelim. Türkçe dil seçeneği için ise uzun bir süre bekleyeceğiz. PlayStation 5’in Türkiye satış fiyatı eğer özel bir fiyatlandırma yapılmaz ise; güncel kur ve vergilerden dolayı 7.000 TL bandını aşacak gibi görünüyor.

Amerika’da 299 Dolara satılan Nintendo Switch ülkemizde resmi olarak 4.499 TL‘ye satılıyor. PlayStation 5‘in en iyi ihtimalle 499 dolar olacağını düşünürsek 7.000 TL‘nin bile iyimser bir tahmin olduğunu fark edeceksiniz.

Yeni nesil grafikleri ile PC’ler ile aynı düzeye nihayet çıkabilecek olan PlayStation 5‘in sunacağı yenilikler merak ediliyor. Bu nesilde 2K çözünürlüğe destek veremeyen Sony, yeni nesilde muhtemelen 4K’nin yanında 2K ve 144 Hz tazelemeyi destekleyecek.


CEVAP VER