Zoom CEOsu Açtı Ağzını Yumdu Gözünü! Biz Amerikalıyız Çinli Değiliz!

zoom 5

Zoom CEOsu güvenlik açıkları hakkında yaptığı açıklamalarının ardından Amerikalı olduklarını Çinli olmadıklarını söyledi!

Koronavirüs ile yıldızı yükselen konferans görüntülü görüşme uygulaması Zoom için tartışmaların sonu gelmeyecek gibi görünüyor. Görüntülü arama uygulamasındaki güvenlik endişeleri nedeniyle zaten zor zamanlar yaşayan şirket, şimdi de Çin bağlantısının iddialarıyla karşı karşıya. Zoom CEOsu Eric Yuan blog gönderisinde, Çin hükümeti ile ilgili tüm iddiaları yalanladı.

.

Eric Yuan, Zoom’un Kaliforniya’da kurulmuş olan ve NASDAQ’da halka açık bir Amerikan şirketi olduğunu vurguladı. Ayrıca 2007’den beri Amerikan vatandaşı olduğunu ve 1997’den beri ABD’de yaşadığını da sözlerine ekledi. Çinli benliğini red eden Eric Yuan, bu açıklamaları ile Çinlilerin çok tepkisini toplayacak gibi görünüyor.

Zoom veri politikasında değişiklik yaptı! Artık daha güvenli olacak!

Çin hükümeti ile bağlantılı olduğu iddiasını red eden Eric Yuan; “Son zamanlarda, Zoom ve Çin hakkında sorular yöneltildi. İlk başta hedeflediğimiz olan küresel veri merkezi rotamızdaki yanlış konfigürasyondan kaynaklan sorunlar ile baş ettik. Birçok çokuluslu teknoloji şirketine benzer şekilde Zoom’un Çin’de operasyonları ve çalışanları var. Birçok çok uluslu teknoloji şirketi gibi, Çin’deki ofislerimiz ABD ana şirketinin yan kuruluşları tarafından işletilmektedir. Mühendislerimiz bu iştirakler aracılığıyla istihdam edilmektedir. Bunu gizlemiyoruz. Aksine, bu tür bilgileri kamuya açık dosyalarımızda uygun şekilde ifşa ediyoruz. Çin’deki operasyonlarımız, orada faaliyet gösteren ve çalışanı olan ABD’li rakiplerimize maddi olarak beziyor. 17 küresel ortak konumlandırılmış veri merkezimiz arasında, Çin’de sadece bir adet ortak konumlandırılmış veri merkezimiz bulunmaktadır. Bu veri merkezi önde gelen bir Avustralyalı şirket tarafından işletilen tesislerde bulunmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Zoom ceosu

CEO gizlilikle ilgili endişeler hakkında, birbiri ardına gelen tüm güvenlik açıklarının Zoom’un güvenli olmadığı izlenimini yarattığını söyledi. Eric Yuan; “Çok çalışıyoruz, bize yardımcı olmak için üst düzey uzmanlarla ilgileniyoruz ve hiçbir zaman israf etmiyoruz. Haftalık web seminerleri ve bloglar ilerleyişimiz boyunca halkı güncelleyerek tam bir şeffaflık için çalışıyoruz. Sürüm notlarımızı daha ayrıntılı hale getirdik.” ifadelerini kullandı.

Son gelen raporlarda Zoom’un kullanıcı giriş kayıtlarını hackerlara kaptırdığı ve yarım milyondan fazla kullanıcının verilerinin çalındığı belirtiliyor. Bu konu hakkında CEO şimdilik araştırıyoruz demekle yetindi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here