Raspberry Pi Büyüklüğünde Anakart Olur mu? Aaeon bunu başardı!

10. Nesil Intel işlemcileri destekleyen bir anakart ancak bu kadar Raspberry Pi boyutuna yaklaşabilir
Google News Abone Ol

Aaeon isimli markanın ürettiği Comet Lake anakart yaklaşık Raspberry Pi büyüklüğünde. Bu ilginç anakart özellikle minik ve güçlü cihaz meraklılarının ilgisini çekecek cinsten.

Normalde geniş cepli bir kargo pantolonun bile cebine bir Comet Lake anakartı sığdırmayı beklemezsiniz. Ancak Aaeon isimli bir firmanın ürettiği GENE-CML5 isimli anakart bunu başarıyor. Tek board üzerinde çalışan bilgisayarlar için olan anakart 10. nesil Intel işlemcileri çalıştırıyor.

Aaeon GENE-CML5

Bu anakart tabii ki eski cep bilgisayarları gibi cihazlar için düşünülmedi. Ancak bu sayede gerçekten çok küçük x86 destekli bilgisayarlar oluşturulacaktır. Projeniz ne olursa olsun ARM tabanlı sistemlerin dışında gerçekten güçlü bir Intel işlemcisi kullanan bir sistem oluşturmak böylece mümkün olacak. Belki de elinizdeki monitörün içine bu kartı gömerek güçlü bir All in One PC hazırlamanız mümkün. Özellikle Windows ve Linux işletim sistemlerine ihtiyaç duyanlar için bu gayet kullanışlı bir çözüm olacaktır. Bunun yerine gayet hafif bir oyun cihazı yapmanız da mümkün.

10. Nesil Intel işlemcileri destekleyen bir anakart ancak bu kadar Raspberry Pi boyutuna yaklaşabilir

GENE-CML5 kartını Raspberry Pi ile karşılaştırırsak bu anakartın Pi’ye yakın bir boyutta olduğunu görebiliriz. Bu anakart yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda ve 10 santimetre genişliğinde. Aaeon markasın size yabancı gelmesi ve önemsiz hissettirme şansı var. Ancak bu firma Asus’un endüstriyel gömülü bilgisayar üretim bölümü. Özellikle All in One tarzı ya da küçük kutu bilgisayarlar için ana kartlar üreten bir firma. Bu yüzden gerçekleşen ilerleme bir süre sonra gittiğimiz teknoloji mağazalarında veya internet sitelerinde karşımıza çıkacaktır.

Aaeon GENE-CML5

Aaeon, Intel’in Q470, Q470E, H420E yonga setlerine dayalı birden fazla board sunuyor. Bu kartlarla gerçekten en geniş yelpazeli serilerden biri olan Comet Lake işlemcileri kullanıyorsunuz. Bu kartlarda kullanma şansınız olan en güçlü işlemci ise Core i7 10700TE. Bu işlemci 8 çekirdek ve 16 işlem dizisine sahip durumda. 2 GHz temel hızdan 4.4 GHz turbo hıza kadar çıkabiliyor. 16 MB L3 cache belleğe sahip. Üstelik tüm bunları 35W TDP değeri ile sunuyor. Ne var ki bu anakartlar serinin 10 çekirdekli işlemcilerine destek vermiyor. Bu sayede bu kartın grafik tarafında Intel UHD Graphics 630 grafik çekirdeğine ev sahipliği yapacağını eklemeliyiz. Bu grafik işlemci ile Overwatch ve League of Legends gibi birçok hafif oyunu kolayca oynayabilirsiniz. 

Diğer haberler:

>> Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li: Türkiye ile büyüyor ve birlikte değer yaratıyoruz

>> Asus ROG Phone 5, dudak uçuklatan ön sipariş fiyatı ile karşımıza çıktı


CEVAP VER