Rusya akıllı telefonlardaki uygulamalara müdahale edecek!

Rusya

Vladimir Putin’in imzalamış olduğu yasa ile Rusya’da satışa sunulacak telefonlarda Rusya menşeli uygulamalar yüklü olmak zorunda!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uygulamaları olmadan akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve hatta akıllı TV satışlarını yasaklayan bir yasayı imzaladı. Bu yasa ile Rusya’da telefon satmak isteyen firmalar; Rus uygulamalarını önyüklü olarak telefonlara kurmak zorunda kalacak.

Apple gizlilik için düğmeye bastı!

Reuters’e göre; yasa önümüzdeki yıl 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Ancak bundan önce hükümet çeşitli cihazlara önceden yüklenmesi gereken bir Rus uygulamaları listesi de oluşturacak.

İmzalanan bu yasa, Rus geliştiricilerin şu anda ülkede baskın olan yabancı teknoloji firmalarıyla daha iyi rekabet etmelerine yardımcı olacak gibi görünüyor.

Rusya

Ancak bu yasadan dolayı Apple, Rusya’dan çekilebilir. Çünkü Apple, diğer firmalar gibi güvenliğine emin olmadığı 3. uygulamaları işletim sistemlerine eklemiyor. Bu yüzden Apple’ın 2020 yılıdan Rusya’dan çekilmesi söz konusu olabilir.

Ayrıca bu yasa, Rusya’nın vatandaşlarına casusluk yapmak için uygulamaları kullanabileceği korkusunu uyandırdı. Rusya’da geçtiğimiz günlerde, hükümetin “acil durum” olduğu düşünülen herhangi bir durumda web içeriğine erişimi engelleme yetkisi veren “İnternet yasası” imzalanmıştı.

İnsan Hakları Örgütü, internet engelleme tasarısının “Rusya için kötü haber olduğunu ve diğer ülkeler için tehlikeli bir emsal teşkil ettiğini” söyledi. Yüksek ihtimalle hükümet Rus menşeli uygulamaları zorunlu kılarak bu uygulamlar ile vatandaşlarını izleyecek gibi görünüyor.