Rusya’ya Bir Kötü Haber de Sony PlayStation ‘dan geldi!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, pek çok uluslararası şirketi de Rusya’ya karşı hamleler yapmaya itmişti. Yaptırım zincirine şimdi de Sony Interactive Entertainment eklendi. İşte detaylar.

Sony Interactive Entertainment, Rusya’daki faaliyetlerini durdurma kararı aldığını duyurdu. Bu karar neticesinde, artık Rusya’da Sony’nin fiziksel ve yazılımsal ürünleri satılmayacak, kullanıcılara destek verilmeyecek.

Biraz daha açmak gerekirse, bu haftadan itibaren Rusya’da Sony PlayStation konsolları, oyunları ve aksesuarları satılmayacak. Evet, buna internet üzerinden gerçekleştirilebilen sanıt alma işlemleri de dahil.

Ek olarak Sony, işgalde etkilenenlere yardım amaçlı olarak 2 milyon dolarlık bağış gerçekleştirdiğini duyurdu.

Rusya'ya Bir Kötü Haber de Sony PlayStation 'dan geldi!

Şüphesiz ki bu duyuru, özellikle oyun severleri üzecektir. Baktığımızda, Sony’den son dönemde Gran Turismo 7 ve Horizon Forbidden West gibi önemli oyunlar geldi. Firma, özellikle GT7 için Rusya’da da bir lansman etkinliği gerçekleştirmeyi düşünüyordu, ama son yaşanan gelişmeler ışığında bu da iptal edildi.

Resmi PlayStation hesabının Twitter üzerinden yaptığı açıklamayı özetlememiz gerekirse…

“Sony Interactive Entertainment, global çaptaki topluma katılarak Ukrayna’da barışın sağlanması çağrısını savunuyor. Rusya’ya gerçekleştireceğimiz tüm yazılımsal ve donanımsal sevkiyatlarımızı, ki buna Gran Turismo 7’nin çıkışı da dahil olmak üzere askıya alıyoruz.”

Pek çok firma, Rusya’ya yaptırım kararı almıştı ve bu yönde karar alan firma sayısının daha da artması bekleniyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması, tüm dünyada tepkiyle karşılandı. Bir an evvel savaşın sona ermesi ve barışın sağlanması isteniyor. Taraflar zaman zaman açıklamalar yapsa ve bir araya gelse de, henüz önemli bir adım atılmış değil.

Şu an Microsoft’tan Google’a, Warner Bros.’tan Netflix’e kadar pek çok şirket, Rusya’daki operasyonlarını durdurma kararı aldı. Bu zincire yakın zamanda CD Projekt RED, EA Games ve Ubisoft gibi video oyun ve eğlence markaları da dahil olmuştu.

Örneğin EA Games, güncel futbol oyunlarından Rusya milli takımını ve Rus futbol kulüplerini çıkarmak için harekete geçtiğini duyurmuştu.

Bakalım bu işin sonu nereye varacak? Umarız en kısa sürede bu kötü günler biter ve barış hakim olur!

İlgili Haberler

>> Yeni iPhone SE 2022 ‘nin RAM Kapasitesi Belli oldu!