Yeni Amiral Gemisi: Sony Xperia 1 IV Göründü!

Son dönemde Sony’nin yeni amiral gemisi olarak beklenen Sony Xperia 1 IV için pek çok render görsel yayınlanmış ve bazı teknik detaylar paylaşılmıştı. Tüm bu verilerden yola çıkan LetsGoDigital ve Technizo Concept (Parvez Khan), telefonun final tasarımını yansıtabilecek bir render video hazırladı.

Sony, aslında uzun süredir akıllı telefon pazarında söz sahibi bir oyuncu değil. Her ne kadar özellikle kamera teknolojileriyle adından söz ettirse de, firmanın akıllı telefon pazarındaki faaaliyetleri yıldan yıla azalıyor. Bunun da pek çok sebebi var, ama basitçe söylemek gerekirse ürün fiyatları yüksek ve satış rakamları da az. Örneğin firma, geçtiğimiz sene toplamında sadece 2.9 milyon adetlik telefon sevkiyatı gerçekleştirebildi. Bildiğiniz gibi Sony Mobile, son yıllarda pek çok pazardan çekildi, ki buna Türkiye de dahil.

Yeni Amiral Gemisi: Sony Xperia 1 IV Göründü!

Sony Xperia 1 IV, Qualcomm’un güncel çipsetiyle gelebilir

PhoneArena’da yer verilen bilgilere göre Sony, yeni amiral gemisi modelinde Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 1 çipsetini kullanacak. Buna ek olarak 12/16GB RAM ve 256/512GB dahili depolama seçeneklerinden de söz ediliyor.

Sony Xperia 1 IV, Corning’in en güncel ekran koruma teknolojisi Gorilla Glass Victus’a sahip 6.5 inç değerde ekranla gelebilir. Bu ekranın 120Hz tazeleme değeri sunacağı, ama bünyesinde parmak izi okuyucu sensöre yer vermeyeceği belirtiliyor. Peki parmak izi okuyucu sensör nerede olacak derseniz, muhtemelen sağ yan taraftaki fiziksel güç tuşuna yedirilecek. Zaten Sony’den daha önce de benzer hamleler gelmişti.

Pil ve şarj tarafına bakıldığında ise, 5000mAh pil kapasitesinden söz ediliyor. Bu pilin 45w hızlı şarj desteği sunacağı da söyleniyor. Bu değer, Apple ve Samsung gibi üreticilerin yeni modelleriyle rekabet için yeterli, ama öte yandan Xiaomi ve Huawei gibi üreticilerin daha yüksek şarj değerleri sunduğu da bir gerçek.

Bu detaylara ek olarak, telefonda Dolby Atmos destekli stereo hoparlörler, 3.5mm kulaklık girişi, Type-C bağlantı noktası ve özel kamera tuşu gibi detayların olacağı söyleniyor. Özel kamera tuşu, daha evvel satışa sunulan çoğu Sony modelinde de bulunuyordu. Bir nevi markanın imzası oldu diyebiliriz.

Kamera demişken, ürünün nasıl bir kamera dizilimine sahip olacağı konusunda pek bilgi yok. Sony, geçtiğimiz seneki modelinde, 12MP üçlü kamera sistemini kullanmıştı. Bu sistem, geniş açılı çekimler, zoom ve portre çekimlere imkân sunuyordu. Bazı söylentiler, aynı sistemin bu yeni telefonda da kullanılacağı yönünde. Bazı söylentilerde ise, daha gelişmiş bir sistemin olacağını belirtiyor.

Beklentiler, bu telefonun önümüzdeki nisan-mayıs gibi resmen tanıtılması yönünde. Yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> Apple iOS 15.4 Ne Zaman Geliyor, Hangi Özellikleri Sunuyor?