Sahibinden.com Rekabet Kurulu Tarafından İncelemeye Alındı Ağır Cezalar Gelebilir

Sahibinden.com Rekabet Kurulu Tarafından İncelemeye Alındı Ağır Cezalar Gelebilir

Sahibinden.com Rekabet Kurulu
Google News Abone Ol

Türkiye’nin en büyük ikinci el alış ve satış platformlarından bir tanesi olarak bilinen Sahibinden.com, Rekabet Kurulu tarafından inceleme altına alındı. İşte konuyla alakalı merak edilen deteylar.

İkinci el konut ve araç denilince akıllara ilk gelen platformlardan bir tanesi de Sahibinden.com olmuştur. İstenilen tüm ikinci el eşyaları bulmanın mümkün olduğu bu platform, bazı kanunları ihlal etmekle suçlanıyor.

Bu platformun işlediği suçtan önce Rekabet Kurulu hakkında dikkat çeken bir detaya bakmak gerekiyor. Son dönemlerde Google başta olmak üzere neredeyse her platforma karşı soruşturmalar sıkılaştı. Piyasaların çok hassas hale gelmesi nedeniyle by tür soruşturmalarda artış yaşandı. Sahibinden.com ise bunlardan sadece birisi.

Sahibinden.com Rekabet Kurulu cezası ne olacak?

Bu soruşturma aslında 15 Ekim 2020 tarihinde başladı. Ancak Rekabet Kurulu bunu resmi olarak açıklamadı. Bir süre daha soruşturma sessiz sedasız yürütüldü. Bugün ise soruşturmanın olduğu çok açık bir şekilde ifade edildi.

Kurum tarafından yapılan açıklamalarda, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi ihlal edildiği belirtildi. Bu ihlalden dolayı da soruşturma başlatıldığı ifade edildi. Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş oalrak geçen Sahibinden.com, Rekabet Kurulu 15.10.2020 tarih, 20-46/627-M sayılı karar ile kıskaç altına alınmış olundu.

Sahibinden.com Rekabet Kurulu

Şirketin böyle bir soruşturma yaşamasının en büyük nedeni artan fiyatlar.

Bunla birlikte;

  • Otomobil ve emlak fiyatlarındaki artış.
  • Sektördeki gücünü piyasalardaki fiyatları değiştirmek için kullanması.
  • Pazarlama ve üretimin tüketicinin zararına olacak şekilde engellenmeye çalışılması.
  • Emlak fiyatlarında ortaya çıkan olağanüstü rakamlara müdahale edilmemesi.
  • Kendisi ile aynı alanda çalışan rakiplerine zorluk çıkarma.

Sahibinden.com, Rekabet Kurulu soruşturmasında bu suçlamalarla karşılaştı. Aslında platformun bir süredir tartışmaların odağında olduğu da biliniyor. Bazılarına göre piyasadaki fiyat suistimalinin en büyük nedeni bu web sitesi.

Bu soruşturma ile ilgili tartışmalar daha uzun bir süre devam edecek gibi görünüyor. Sizce Sahibinden.com, gerçekten de fiyat artışlarına neden oluyor mu? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> 2018’in en iyi işverenleri açıklandı. Bakın Türkiye’nin en iyileri kimler?

>> Teknoloji alanında çalışan yeteneklere techtalent ile daha kolay ulaşılacak


CEVAP VER