İkinci El Araç Fiyatları Düşüyor: Otomobil Almanın Zamanı Mı

Araçlarda ÖTV fiyatlarını indirmeyen

İkinci el araç fiyatları hiç beklenmediği kadar hızlı bir şekilde düşüyor. Hadi gelin hem düşme miktarına hem de diğer detaylara birlikte bakalım.

Hatırlayacağınız üzere ikinci el araçlar çok hızlı bir ivme kazanarak yüksek rakamlara ulaştı. Hiç kimse nasıl böylesine yüksek bir fiyat aralığına uçtuğunu anlamadı bile. Bu araç kategorisi için gerçekten de uçtu ifadesini kullanmak son derece doğru olacaktır. Neredeyse her ay zam geldi ve en sonunda 100 bin TL ile araç almak zorlaştı.

Geldiğimiz şu noktada pandeminin etkisi az da olsa geçti. Son 3 ayda yavaş yavaş fiyatlar geriye doğru gelmeye başladı. Böylece veriler ayrıntılı olarak incelendiğinde olumlu bir tablo ortaya çıktı. Bunda en önemli nedenlerden birisi de hiç şüphesiz alıcı bulunamaması oldu. Fiyatlar artınca insanlar daha az araç almaya başladı.

İkinci el araç fiyatları düşüyor mu?

Aralık 2020 ve Ocak 2021 aylarında ilk defa ikinci el araç fiyatları yüzde 1 oranında düşüş yakaladı. Türkiye’nin en ünlü ikinci el araç alış ve satış sitelerinden elde edilen verilere göre bu düşüş Şubat ayında da devam etti. Böylece sadece 3 ay içerisinde toplam yüzde 3 oranında düşüş yakalanmış oldu.

İkinci el araç fiyatları

Platformlardan başka bazı veriler de elde edildi. Mesela en çok ilan verilen model Renault Clio oldu. Onun hemen ardından Volkswagen Passat ve Opel Astra en fazla aranan otomobil modelleri olarak kayıtlara geçti. Aslına bakacak olursak bu sıralama pek şaşırtıcı olmadı. Türkiye’de uzun bir süredir bu sıralama, olduğu gibi devam ediyor.

İkinci el araçlara olan talep artıyor

Fiyatların düşmesi ile birlikte ikinci el araçlara olan talep bir miktar artış gösterdi. Ayrıca fiyatları 50 bin TL altında olan araçlarda da bir miktar artış ortaya çıktı. Böyle giderse en azından makul bir fiyat listesi ortaya çıkabilir.

Peki sizce ikinci el araç fiyatları düşüyor mu? Konuyla alakalı gözlemlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Epson Colorworks CW-C6000AE: Ürünleriniz için istediğiniz etiketleri basabilirsiniz

>> Özel Röportaj WatchGuard Yusuf Evmez: Ağ güvenliği konusunda kurumlara tavsiyeler