Sahte klavye uygulaması Android’de tehlike saçıyor!

Google Play Store’da resmi olarak yayınlanan sahte klavye uygulaması Android kullanıcılarının cüzdanlarını boşalttı!

Android’de güvenliği sağlamak adına her ay düzenli olarak güvenlik güncellemesi sunan Google, geçtiğimiz yıllarda Google Play Protect sistemini devreye sokmuştu. Google Play Protect sayesinde Play Store’dan yüklenmiş olan uygulamalar zararlı yazılımlara karşı taranıyordu.

Sahte klavye uygulaması tehlike saçıyor!

Ancak Google Play Protect’e rağmen Play Store’a malware içeren uygulamaların tamamı engellenemedi. Bugün ise mobil güvenlik uzmanı olan Upstream Systems’ın oluşturduğu Secure-D araştırma ekibi; Play Store’da 40 milyon indirme sayısına ulaşan ai.type klavye uygulamasının ciddi zararlar verdiğini ortaya çıkardı.

Secure-D ekibi ai.type isimli uygulama ile Android kullanıcılarının toplamda 18 milyon dolar para kaptırdığını dile getiriyor. Secure-D, özelleştirilebilir bir emoji klavyesi olarak kendini geliştiren uygulamanın, gizli bir şekilde herhangi bir kullanıcı bildirimi veya izni olmadan premium içerikli alımlar yapan gizli kod içerdiğini iddia eden bir uygulama olduğunu söylüyor.

klavye uygulaması

Bu araştırmaya rağmen hala Play Store’da yer alan uygulama için henüz Google cephesinden bir atılım veya açıklama gelmedi. Siz siz olun Play Store’dan uygulama indireceğiniz zaman iyice araştırma yapın. Aksi durumda maddi zarara uğrayabilirsiniz.