Samsung Büyük Umutlarla Hazırladığı Tizen İçin Şok Bir Karar Aldı!

Samsung telefonları kasıtlı yavaşlattığı

Samsung, büyük umutlarla hayata geçirdiği Tizen projesinin fişini çekti çekiyor. Bundan sonra diğer işletim sistemli telefonları göz önünde bulundurmanız gerekecek.

Samsung, sonunda uygulama mağazası Tizen Store’a olan desteğini sonlandırma kararı aldı ve bunu uygulamaya soktu. 31 Aralık tarihinden itibaren artık bu mağazaya giriş yapılıp oyun ve uygulama indirme işlemleri gerçekleştirilemiyor ve bundan sonra da yapılamayacak. Tabii bu durum, hâlâ Tizen işletim sistemli cihaz kullanan teknoloji severler için üzücü bir durum. Öte yandan, Samsung’un da Tizen tarafında geleceğe yönelik bir planının olmadığının da göstergesi aslında.

Geçtiğimiz haziran ayından itibaren Samsung, yeni kullanıcılar için Tizen’i devre dışı bırakmıştı. Sadece daha evvel buradan oyun ve uygulama indiren mevcut kullanıcılar, indirdikleri içeriklere erişim sağlayabiliyorlardı. Artık tüm kullanıcılar için kapandığını söyleyebiliriz. Eğer şu an Tizen Store uygulamasına girmeye çalışır ya da resmi websitesine girmek isterseniz, hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

Samsung Büyük Umutlarla Hazırladığı Tizen İçin Şok Bir Karar Aldı!

Servis, tüm ülkelerde, Samsung Z1, Z2, Z3 ve Z4 modellerini kullanan herkes için kapanmış durumda. Samsung, zaten yeni akıllı saatleri için Tizen’i çoktan terk etmiş ve Wear OS tarafına geçiş yapmıştı. Tizen telefonlar tarafında da son olarak Samsung Z4’ü görmüştük, ki o da 2017 yılında, yani yaklaşık 5 yıl önce satışa sunulmuştu. Sonrasında bu platform için yeni bir plan, yeni bir telefon duyurusu gelmemişti.

2018 yılında da ACL’den başlamak üzere Facebook, WhatsApp, Modern Combat, Asphalt 8 ve Line gibi popüler uygulamaların Tizen mağazasından birer birer kaybolduğuna tanıklık etmiştik ve bir daha destek verilmeyeceğini de öğrenmiştik.

Peki bundan sonra Samsung Tizen tarafında ne olacak?

Samsung, Tizen’i ilk duyurduğunda, Google’ın Android işletim sistemine bir alternatif olarak duyurmuş ve gelecekte potansiyeli olan bir sistem olarak lanse etmişti. İlk etapta bazı ülkelerde, uygun fiyatlı akıllı telefonlarda ve bazı giyilebilir akıllı ürünlerinde Tizen’i kullanmış, teknoloji severlerin nasıl bir ilgi gösterdiğini gözlemlemişti. Görünüşe göre ilgi, beklenildiği gibi olmamış.

Eğer Tizen işletim sistemli bir Samsung telefonunuz varsa, bundan sonra Android işletim sistemli bir telefona geçiş yapabilirsiniz. Ya da iOS tarafı ve Huawei’nin Harmony OS işletim sistemli akıllı telefonlarını da tercih edebilirsiniz. Seçim size kalmış.

İlgili Haberler:

>> Bu Haftanın Önemli Otomobil Haberleri: Yeni Heyecanlı Gelişmeler (3 – 10 Ocak)