Samsung Galaxy Galaxy S25: Pil Ömrünü Artırmak İçin Yapay Zekâ

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, önümüzdeki sene satışa sunulacağı düşünülen Galaxy S25 amiral gemisi ailesinde yapay zekâ destekli pil teknolojisini kullanmaya hazırlanıyor. Hayır, şirketten gelen bir açıklama yok ama öte yandan, sızıntı haberler arka arkaya geliyor. İşte detaylar.

Samsung Galaxy S25 ailesiyle ilgili sızıntı ve söylenti bilgiler gelmeye başladı. Bir süre önce paylaşılan bilgilerde, şirketin bu yeni ailesinde “maliyetleri düşürme amacıyla” hareket edeceği söylenmiş ve bu sebeple de pil kapasitesi ve hızlı şarj değerlerinin aynı tutulacağı ifade edilmişti. Yani yine 5000mAh pil değeri ve 45w kablolu hızlı şarj değeri olabilir. Daha önce gelen söylentilerde ise, şirketin bu kez daha iyi bir pil ve 65w kablolu hızlı şarj teknolojisi kullanacağı yönündeydi. Bu detaylar, muhtemelen S26 ailesine kaydırılacak.

Galaxy S25 ailesi, yapay zekâ destekli pil teknolojisiyle tek şarjla daha uzun süre kullanılabilir

X’teki PandaFlash isimli bir hesap, isimsiz kaynaktan aldığı bir bilgiyi paylaştığını ifade etti ve S25 ailesinde Battery AI, yani yapay zekâlı pil teknolojisinin kullanılabileceğini dile getirdi. Bu sayede 5000mAh değerdeki pil, tek şarj ile eskiye kıyasla %5-10 daha fazla kullanım sunabilir. Bunun tam olarak nasıl olacağı ise henüz bilinmiyor. Normalde işlemci ve GPU tarafında kısıtlamalar yapılarak pil ömründe artışlar sağlanabiliyor ama işin içine AI girince, “Performans kaybı olmadan daha yüksek pil ömrü” düşüncesi ağır basıyor.

S25 ailesi, muhtemelen S25, S25+ ve S25 Ultra’dan oluşacak ve önümüzdeki sene görücüye çıkarılacaktır.

Samsung Galaxy Galaxy S25: Pil Ömrünü Artırmak İçin Yapay Zekâ

Samsung Galaxy S25’te daha büyük bir ekran olabilir

Samsung Galaxy S25’te 6.36 inç büyüklükte bir ekrana yer verilebilir. Böylelikle ürün, serinin önceki üyelerine kıyasla daha büyük bir ekrana sahip olabilir. Zaten yakın zamanda tanıtılan Xiaomi 14 gibi güçlü bir telefonda da 6.36 inç ekran değeri kullanılmıştı. Yani Güney Koreli şirket, bu yeni hamlelerle rakiplerinden geri kalmamaya kararlı gibi.

Ek olarak GSM Arena’daki bilgilere göre Galaxy S25 serisinde yeni Exynos çipseti kullanılacak ve bu, tüm bölgelerde aynı çipset olacak. Qualcomm’un yeni çipsetinden yardım alınır mı, şu an bu konu net değil.

Öte yandan cihazda, Galaxy S24’te de kullanılan 50MP ISOCELL GN3 kamera sistemi kullanılabilir. Bir diğer söylenti ise, bu kez ana sensör olarak Sony’nin güncel bir çözümünden yararlanılacağı yönünde.

İlgili Haberler

>> Amazon Web Services (AWS), Amazon Q’yu Genel Kullanıma Sundu