Samsung Galaxy Z Fold 3 Ekranı, Garanti Süresi Bittikten Sonra Kendi Kendine Kırılıyor mu?

Güney Koreli Samsung, katlanabilir ekranlı telefon pazarında söz sahibi üreticilerden bir tanesi. Şirket, Z Fold ve Z Flip serileriyle kullanıcılara farklı seçenekler sunuyor. Bu haberimizin konusu ise, bazı Galaxy Z Fold 3 modellerinde yaşanan ekran çatlama sorunları. Evet, görünüşe göre Galaxy Z Fold 3 ekran sorunu pek çok kişinin canını fena sıkmış.

Samsung Galaxy Z Fold 3 ekran sorunu, katlanabilir ekranlı telefon almayı düşünen kullanıcıları ürpertebilir.

Galaxy Z Fold 3, Ağustos 2021 itibarıyla teknoloji severlerin beğenisine sunulmuştu. 7.6 inç değerde katlanabilir Dynamic AMOLED 2X ekrana sahip olan ürün, hâlâ pazarın popüler üyelerinden bir tanesi.

Katlanabilir ekranlı telefonlarla ilk kez karşılaşırken, ilk deneyimlerimizi gerçekleştirirken “Acaba ekranı fazla açıp kapamak, tam da orta kısımda sorun oluşturur mu, görüntü bozulur mu ya da açma kapama mekânizmasında gevşemeye yol açar mı?” gibi sorular sormuşuzdur. Bu ürünler, bu tip senaryolar göz önünde bulundurularak geliştiriliyor ve yıllar sürecek kullanımlara uygun dayanıklılık detaylarına yer veriliyor. Yine de, bazı az sayıdaki cihazlarda sorunlar meydana gelebiliyor. Tıpkı Galaxy Z Fold 3 ekran sorunu gibi.

Galaxy Z Fold 3 ekran sorunuyla ilgili PhoneArena’da yer verilen bilgilere göre bazı kullanıcılar, Galaxy Z Fold 3 telefonlarının ekranlarının birden bire ortadan çatladığını bildiriyor. Üstelik bu, herhangi bir yoğun kullanım, darbe ya da düşme sonucu oluşan bir sorun değil. Birden bire oluyor ve eğer garanti süreci yoksa, Samsung sizden ciddi bir tamir ücreti talep edebiliyor.

Örneğin bir kullanıcı, PhoneArena editörüne mail atarak yaşadığı sorundan bahsetmiş. Telefonunun yere düşmediğini ve bir darbe almadığını, ama buna rağmen ekranının kendi kendine çatladığını belirtiyor. Tabii telefonun garanti süresinin de bittiğini ekliyor.

1100 dolarlık bir telefondan söz ediyoruz. Samsung, bu telefonun onarımı için UBreakiFix’e yönlendirme yapmış ve tamir için 800 dolar ücret belirlemiş. Yani telefonun ücretinin %73’lük diliminden söz ediyoruz.

Samsung Galaxy Z Fold 3 Ekran sorunu
Samsung Galaxy Z Fold 3 Ekran sorunu can sıkıyor

Galaxy Z Fold 3 ekran sorunu, Reddit’te de gündemde

Reddit’teki Snoo isimli bir kullanıcı, cihazını az kullandığını ve merak eden bir arkadaşına nasıl çalıştığını göstermek için ekranı açtığında çatlama sesi duyduğunu belirtiyor. Haliyle hem görüntü bozuldu hem de ekranın büyük bir bölgesi cevap vermemeye başladı.

15 aylık bir kullanım sürecinden bahsediliyor, ki cihazın çok dikkatli kullanıldığı, hatta haftada sadece 2-3 kez açıldığı ifade ediliyor. Tüm bunlara rağmen böyle bir sorunla karşılaşmak, haliyle çok üzücü.

Reddit’teki bir diğer kullanıcı Mizderrung ise, telefonu şarjdan alıp ekranı açtığında böyle bir sorunla karşılaştığını bildiriyor. Sadece 3 aylık bir telefon olduğunu ve cihazı hiç düşürmediğini de ekliyor. Dolayısıyla telefon, garanti kapsamında Samsung servisine gönderilmiş…

Kullanıcının belirttiğine göre Samsung, ilk etapta ürünün darbe almadığını ve garanti sürecine kabul edildiğini belirtmiş. Ama daha sonra, teknik servistekiler ürünün darbe aldığını ve ekranda ölü piksel bulunan bölüme rastlanıldığını da söyleyerek 700 dolarlık fatura çıkarmış.

Peki böyle bir durumda ne yapılmalı?

Eğer ürünün garantisi devam ediyorsa, tabii ki yetkili servise götürmelisiniz. Eğer size kullanıcı hatası var denilerek ücretsiz onarım reddedilirse, tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

Eğer garanti bitmiş ise, ücret ödeyerek tamir ettirmek dışında pek şansınız yok gibi.

Öte yandan, eğer Amerika’da yaşıyorsanız, Samsung CEO’suna bir şekilde ulaşarak durumu bildirmeniz ve tüketiciler olarak bir araya gelip şirkete karşı mahkeme süreci başlatmanız öneriliyor.

İlgili Haberler

>> Wild Hearts İnceleme: Monster Hunters Gibi Oyunlardan Hoşlananlar İçin