Samsung Galaxy Z Fold 5, Çok Şikayet Edilen Sorunu Çözerek Gelebilir!

Galaxy Z Fold 6

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, sıradaki katlanabilir ekranlı akıllı telefonları için vites yükseltebilir. Ürünler, özellikle dayanıklılık tarafında daha iddialı olabilir. Zira bu yönde bazı söylentiler var. Galaxy Z Fold 5 için heyecanlı mısınız?

Katlanabilir ekranlı telefonlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Gereksiz olduğunu düşünenler de var, farklı kullanım deneyimleri sağladığını düşünenler de… Farklı düşünce sahiplerinin belki de tek ortak noktası ise, bu tip ürünlerin standart ekranlı ürünlere kıyasla daha yüksek fiyat etiketleriyle satışa sunulduklarını kabul etmeleri. Peki sırada ne var?

PhoneArena sitesinde yer verilen bilgilere göre Samsung, yeni katlanabilir ekranlı modeli Galaxy Z Fold 5’te toza karşı dayanıklılık özelliğini sunabilir. Hatta bu unsuru Z Flip 5’te de sunabilir. Bu söylemin kaynağında, aşağıda da görebileceğiniz tweet’in payı büyük. Tabii bu, resmi bir açıklama anlamını taşımıyor.

Bu arada, şu anki güncel Z serisinde su sıçramalarına karşı dayanıklı tasarımın olduğunu eklemeliyiz.

Samsung Galaxy Z Fold 5, Çok Şikayet Edilen Sorunu Çözerek Gelebilir!
Z Fold 4, şu an satışta bulunan popüler örneklerden bir tanesi.

Detayların devamında, Galaxy Z Fold 5’in Fold 4’e kıyasla 9-12 gram daha hafif tasarımla gelebileceği de ifade ediliyor. Bu da yeni bir rekor anlamına gelebilir.

Hem Fold hem de Flip modelinde yeni yağmur damlası menteşe sistemi kullanılabilir ve bu sayede eski cihazlarda gördüğümüz “orta kısımdaki can sıkıcı boşluk” faktörü tamamen ortadan kalkabilir.

Yalnızca Samsung değil, katlanabilir ekranlı cihaz üreten diğer firmalar da ekranın daha iyi katlanabilmesi ve daha uzun süreli sağlam deneyimler sunulabilmesi adına geliştirme çalışmaları yürütüyor. Yarış esnasında geride kalmamak önemli, değil mi?

Peki Galaxy Z Fold 5’te ve Z Flip 5’te toza karşı dayanıklı tasarımın tercih edilmesi bize nasıl bir avantaj sağlar?

Ekranın kat bölgesinde oluşan ufak boşluklar sebebiyle telefonlar, kısa sürede tozlanma karşısında savunmasız hale gelebiliyor. Mesela telefonu çantanıza koyduğunuzu düşünün… Kullanmak için açtığınızda, boşluk kısmında tozların biriktiğini görme ihtimaliniz yüksek.

Ya da telefonu cebinize koydunuz ve hava sıcak diyelim… Oluşan nem yüzünden tozların ekrana yapışması ve her seferinde temizleme ihtiyacı oluşturması da kullanılabilirlik tarafında engel teşkil edebilir. Tabii bir süre sonra ekranda ya da menteşe sisteminde toz bazlı sorunlar da çıkabilir.

İşte Samsung, yeni menteşe sistemi ve toza karşı dayanıklı yeni tasarım detaylarıyla bir nevi katlanabilir ekranlı telefon pazarında “yeni bir seviyeye çıkma amacını” taşıyor. Böylece yukarıda saydığımız sorunlarla karşılaşma ihtimalimiz de önemli ölçüde düşebilir. En azından şu an gelen bilgiler bu yönde.

Yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> Hogwarts Legacy, 5’te 5 Yaptı, Elden Ring’i Tokatladı! Hâlâ Oynamadınız mı?