Samsung Mobile, Bu 5 Ülkede Liderliği Rakiplerine Kaptırdı

Samsung Mobile, Bu 5 Ülkede Liderliği Rakiplerine Kaptırdı

Samsung, Güney Koreli bir teknoloji firması ve pek çok farklı alanda çalışıyor. Gelen son rakamlar ise, firmanın Çinli markalar tarafında pazar payı kaybettiğini gösteriyor.

Samsung, 2020’nin son çeyreği itibarıyla Hindistan’daki tahtını Çinli Xiaomi’ye kaptırmıştı. Şimdi de dört farklı ülkede daha liderliği kaptırdı. Sammobile’da yer verilen bilgilere göre firma, bir önceki yıla kıyasla ürün sevkiyat rakamını %20 artırdı, ama buna rağmen zirvede kalmayı başaramadı.

Counterpoint Research tarafından yayınlanan yeni bir raporda, 4 ülkeye dikkat çekiliyor: Endonezya, Tayland, Filipinler ve Vietnam.
Samsung, yakın zamana kadar bu 4 ülkede de bir numaralı üreticiydi, ama artık değil. Firmanın 2020’nin ilk çeyreği itibarıyla %22 olan pazar payı, 2021’in ilk çeyreği itibarıyla %19’a düştü. Bu ülkelerin bulunduğu bölgede liderliği kapan ise, %22’lik pay ile Çinli Oppo oldu.

Samsung, 2. sıraya gerilerken, 3. sırada Vivo, 4. sırada Xiaomi, ve 5. sırada da Realme yer aldı. Evet, hepsi de Çinli firmalar. 6. sırada bakıldığında ise, Amerikalı Apple bulunuyor.

Samsung Mobile, Bu 5 Ülkede Liderliği Rakiplerine Kaptırdı

Bu bölgedeki pazar paylarını da paylaşmamız gerekirse:

1. Oppo: %22
2. Samsung: %19
3. Vivo: %16
4. Xiaomi: %13
5. Realme: %11
6. Apple: %6

Yani an itibarıyla Samsung ve Apple gibi kıdemli üreticileri bir kenara çekersek, akıllı telefon pazarında Çinli üreticilerin ciddi bir hakimiyet kurduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki, HTC, Sony ve Nokia gibi büyük üreticiler bile “geri adım” atmak zorunda kalmıştı. En yakın tarihli örnek ise LG Mobile. O da yakın zamanda bir açıklama yaparak akıllı telefon pazarından çekilmeye karar verdiğini bildirmiş ve gerekçe olarak da “giderek zorlaşan rekabet koşullarını” göstermişti.

Samsung, son dönemde piyasaya pek çok farklı akıllı telefon modeli sunmuş ve orta seviye modellere de ayrıca özen göstermişti. Amaç tabii ki daha fazla pazar payı elde edebilmekti, ama en azından şu an için bunda başarılı olamamış görünüyor.

Firma, bildiğiniz gibi özellikle amiral gemisi serileri Galaxy S ve Galaxy Note ile ön plana çıkıyor. Bu serilerden hariç olarak, son yıllarda katlanabilir ekranlı telefonlar üzerine yaptığı çalışmalar da var. Şu an için bu tip telefonların pek kullanışlı olmadığını da söylemek lazım.

>> Resident Evil Village’taki Bazı Yaratıklar “Çalıntı” Mı?