Samsung Müjdeyi Verdi! Ray Tracing Teknolojisi Telefonlara Geliyor!

Samsung Müjdeyi Verdi! Ray Tracing Teknolojisi Telefonlara Geliyor!

Telefonlarda oyun oynamak için ray tracing, yani ışın izleme teknolojisini görmek ister misiniz? Samsung, harika oyun deneyimleri için adımını attı.

.

Donanım üreticileri, son yıllarda ray tracing, yani Türkçe olarak belirtmek gerekirse ışın izleme teknolojisine destek veren ekran kartlarıyla boy gösteriyor. Haliyle oyun üreticileri de bu teknolojiye destek veren AAA yapımlarla karşımıza çıkıyor. Bu birleşim, ortaya şimdiye dek görmediğimiz düzeyde kaliteli oyun görsellerini çıkarıyor.

Nvidia ve AMD gibi büyük çip üreticilerinin bu yönde pek çok ciddi çalışması mevcut. Tabii piyasada bu teknolojiye destek veren pek çok ekran kartı da bulunuyor, ancak özellikle kovid sebebiyle stoklarda sıkıntılar yaşanıyor ve bu da ister istemez satış fiyatlarına yansıyor. Eh, ülkemizdeki ekonomik durumu ve döviz kurlarını da göz önüne aldığımızda, bu teknolojiye sahip PC sistemleri kurmak için ciddi paralar harcamak gerekiyor. Bu arada unutmadan, oyun konsollarının da bu yönde hamleleri var. Peki ya akıllı tablet ve akıllı telefonlar da sırada desek, ne düşünürsünüz?

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, bu konuda ciddi adımlar atan markalardan bir tanesi. Zaten Samsung, ekran kartı ve RAM de dahil olmak üzere pek çok elektronik ürünün hazırlanmasında tedarikçi olarak da yer alıyor.

GSM Arena sitesinde yer verilen bilgilere göre şirket, akıllı mobil cihazlara, dolayısıyla da mobil oyunlara ray tracing – ışın izleme teknolojisinin gelebilmesi için çalışıyor ve yeni Exynos 2200 çipsetiyle birlikte bu oyunların rahatlıkla oynanabileceğini belirtiyor. Çünkü şirketin yakında çıkması beklenen Exynos 2200 GPU’su, AMD RDNA 2 mimarisini kullanıyor ve ışın izleme teknolojisini de bünyesinde barındırıyor.

Samsung Müjdeyi Verdi! Ray Tracing Teknolojisi Telefonlara Geliyor!

Konu hakkında pek bilgisi olmayanlar için ışın izleme teknolojisini basitçe örneklendirelim. Diyelim ki Battlefield 5’i oynuyorsunuz ve yağmur yağıyor. Etrafta su birikintileri var. İşte o su birikintilerine baktığınızda, hem karakterinizin hem de oyun dünyasının yansımasını tüm detaylarıyla görebileceksiniz. Diyelim ki bir araba ve uzakta bir de ev var. Araba patladığında, evin camlarından o patlamanın yansımasını takip edebileceksiniz. Bu tip işlemler, haliyle sisteme ekstra yük bindiriyor ve bunun için de teknik detayların gerçekten güçlü olması gerekiyor.

Exynos 2200 GPU’sunun şu an en güncel Mali GPU’suna kıyasla %30 daha hızlı olması bekleniyor. Tabii bir sonraki Mali GPU’sunda da ışın izleme teknolojisini görmemiz muhtemel. Çünkü oyunlar yalnızca birkaç üretici için değil, genele yönelik hazırlandığında ciddi oyuncu rakamlarına erişebiliyor. Örnek olarak PUBG Mobile ve Call of Duty Mobile gibi oyunları gösterebiliriz.

Bu arada, RDNA 2 mimarisinin Radeon RX 6000 ekran kartlarında, PlayStation 5’te ve Xbox Series S/X konsollarda da kullanıldığını belirtelim.

> Yeni Amiral Gemisi Xiaomi CC11 Pro, 4K Ekran İçin Sony’den Yardım Alıyor!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here