Samsung’dan Mesleki Eğitime 3 İlde Toplam 6 Milyon TL’lik Yatırım

Samsung’dan Mesleki Eğitime 3 İlde Toplam 6 Milyon TL’lik Yatırım

PAYLAŞ

Samsung Electronics’in tüm dünyada gençlerin eğitimine destek olmak için yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi “Samsung Akademi”, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle Ankara’da hayata geçti.

Ankara’da 172 öğrenci ile kapılarını açan Samsung Akademi çalışmaları kapsamında; 8 farklı teknik meslek lisesinden öğrenciler, Yenimahalle Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde kurulan yeni laboratuvarlarda uygulamalı teknik eğitim alma imkanına kavuşuyor. Dört farklı ürün grubunu kapsayan ve güncel teknolojilerle uyumlu, teknik ekipmanlarla donatılmış laboratuvarlarda bir sene boyunca verilecek eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Samsung onaylı sertifika almaya hak kazanacaklar. Samsung’un toplamda 6 milyon TL’lik yatırımı ile ilki 2012’de İstanbul’da açılan ve 156 mezun veren Samsung Akademi, bu sene İzmir ve Ankara’da da Samsung Akademilerin açılmasıyla toplamda 718 öğrenciye ulaşacak.

Ankara Vali Yardımcısı Kemal Karadağ, Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Lee Sangkyu, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Grup Başkanı Şennur Çetin, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, Türkiye Muharip Gazileri Derneği Başkanı Şükrü Tandoğan ve Kore Savaşı Gazileri ile çok sayıda davetli ve öğrencinin katılımı ile gerçekleşen açılış töreninde konuşan Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung; Samsung olarak geleceğin mimarı olan gençler için yola çıktıklarını belirterek: “Samsung Akademi; bilgimizi ve kaynaklarımızı seferber ettiğimiz ve gençlerimizin mesleki eğitimlerine katkı yapmayı hedeflediğimiz; son derece önem verdiğimiz bir proje. Başkent Ankara’da olmaktan ötürü müthiş mutluluk duyuyoruz. Bir yıl süren Samsung Akademi programından mezun olan gençlerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı ve Samsung onaylı sertifikaları ile, kariyerlerine, bilgi birikimlerini ve tecrübelerini artırmış olarak bir adım önde başlayacaklar. Bu proje ile, Samsung Türkiye olarak, tüketici elektroniği sektörünün her geçen gün büyüyen ara eleman ihtiyacını pratik bilgisi ve donanımı yüksek yeni mezunlarla karşılamak üzere, eğitime katkıda bulunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.Samsung Electronics Turkiye Baskani Yoonie Joung

Ankara Vali Yardımcısı Kemal Karadağ Samsung Akademi Ankara açılış töreni esnasında gerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi; Fatih projesi gibi dev bir projeye imza atılmıştır. Okullarımızın altyapısına bilgisayar laboratuvarları katılmıştır. Samsung’un gerçekleştirdiği gibi elektronik laboratuvarlar açılmıştır. Her şey gençlerimiz için. Samsung Akademi’nin açılması Türkiye ile Kore Cumhuriyetleri arasındaki dostluk bağlarını perçinlemiştir. Kore Cumhuriyeti ve Samsung’a canı gönülden teşekkür ediyor, laboratuvarların hayırlı olmasını diliyorum.  

Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Lee Sangkyu ise törende “63 yıl önce Kore yarımadasında savaş başlar başlamaz hızlı bir şekilde katılım kararını veren ve 15 bine yakın sayıda genci göndererek Kore’nin bağımsızlığı ve barışını koruyan kardeş ülkemiz Türkiye’nin başkenti Ankara’da bugün, Kore’yi temsil eden firma Samsung Electronics’in desteği ile ‘Samsung Akademi’nin açılış törenini düzenlemekten büyük mutluluk duyuyorum. Bugün ‘Samsung Akademi’nin açılışını gerçekleştiren Kore’nin en büyük firmalarından Samsung Electronics de, Türk gençlerinin bu akademide çeşitli deneme ve uygulama faaliyetleri ile birlikte bilgi alımı yoluyla yüksek düzeyde teknikleri öğrenmelerini ve mezun olur olmaz ilgili alanlarında faaliyet gösterebilen yetenekli birey olmalarını destekleyerek, Türkiye’nin 2023 yılındaki hedeflerine ulaşması için gereken temellerin yetiştirilmesi konusunda katkı sağlamaya büyük önem verdiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, Samsung Akademi Ankara açılış töreni esnasında gerçekleşen konuşmasında; son yıllarda yakalanan ivme ile dünyanın sayılı ekonomileri içinde hak ettiği yeri bulan ülkemizin; kalkınma hızı ve rekabet gücünün sürmesi için gerekli olan nitelikli istihdamın yetişmesinde meslekî ve teknik eğitimin hayatî öneme sahip olduğunu vurguladı. Aydoğan“Ankara’da 10 yıl önce 124 olan teknik okul sayımız 158’e, derslik sayımız 2088’den 3033’e, öğrenci sayımız ise 66.010’dan 113.738’e yükselmiştir. Bu rakamlardaki artış devletimizin bu konuya verdiği önemin işareti olarak değerlendirilmelidir. Bu gerekliliği görerek ülkemiz yarınlarına ve gençlerine yatırım yapmayı tercih eden Samsung Electronics’in “akademi” projesi takdire şayandır” dedi.

Samsung Electronics, tüketici elektroniğinin dört ana ürün grubu olan mobil cihazlar, beyaz eşya, ses ve görüntüleme cihazları, bilgisayar ve yan ürünleri ile ilgili uygulamalı eğitim verilmesini amaçlayan Samsung Akademi projesini, teknik meslek lisesi öğrencilerine yönelik olarak geliştirdi. Eğitim programı kapsamında; ürün teknik özellikleri ve onarımı, müşteri ile iletişim ilkeleri, Samsung servis altyapısı ve hizmet standartları ile ilgili eğitimler verilecek. İki dönem sürecek şekilde planlanan eğitim, bir öğretim yılı boyunca devam ediyor. Projede eğitimler haftada 2 gün, 3’er saat sürecek. Eğitimler okul öğrenim saatleri dışında 17.00 – 20.00 saatleri arasında düzenlenecek.

Program kapsamında öğrenciler, gerek ürünlerin teknik özelliklerini, gerekse de tamir ve teknik destek konusunu kapsayan uygulamalı eğitimleri, her alanın profesyoneli, uzman eğitmenlerden alacaklar. Programı başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan öğrenciler, okuldan mezun olmadan önce teorik eğitimi pratik eğitim ile pekiştirerek iş hayatı için önemli bir hazırlık evresi geçirmiş olacaklar.

Samsung Electronics Türkiye, bu proje ile, tüketici elektroniği sektörünün her geçen gün büyüyen ara eleman ihtiyacını pratik bilgisi ve donanımı yüksek yeni mezunlarla karşılamak üzere, eğitime katkıda bulunmaya devam edecek.


CEVAP VER