Sanatçılar İçin Tehlike: Meta’nın Yeni Yapay Zeka Aracı Müziği Yeniden Tanımlıyor

OpenAI GPT Store

Sanatçılar için tehlike çanları çalmaya devam ediyor. Yapay zeka araçlarındaki hızlı gelişmeler, bu kez Meta’nın müziği metne dönüştürebilen MusicGen aracıyla devam ediyor.

Yapay zeka araçları son zamanlarda büyük bir popülerlik kazandı. Kullanıcıların kolaylık sağlaması nedeniyle bu araçlar sıkça tercih ediliyor. Yapay zeka furyasına katılan bir diğer şirket ise Meta oldu. Şirket, şimdi de yazıları müziğe dönüştürebilen bir yapay zeka aracını test ediyor. İşte detaylar!

Sanatçılar İçin Tehlike: MusicGen Yapay Zeka Aracı

Yapay zeka, her geçen gün farklı alanlarda kendini gösteriyor. Birkaç gün önce, Meta’nın yapay zeka araçları üzerinde çalıştığı haberini yayınlamıştık. Şirket şimdi de yeni bir yapay zeka sistemi denediğini duyurdu.

Sanatçılar için tehlike

MusicGen adlı yapay zeka sistemi, yeni müzikler oluşturmayı mümkün kılıyor. Bu yeni araç, müzisyenlerin yeni müzikler yaratmasına yardımcı olacak. Aynı zamanda kullanıcılar, yazdıkları herhangi bir metinle benzer müzikler oluşturabilecekler.

Araca bir sanatçının detaylı bir metin eklemesi, yapay zekanın nasıl bir müzik oluşturacağını belirleyecek. İster 90’ların tarzında, ister rock tarzında olsun, MusicGen, 10 bin adet yüksek kaliteli ve lisanslı parçanın yanı sıra Pond5 ve ShutterStock gibi platformlardan enstrümantal olarak oluşan 390 binden fazla parça ile eğitildi.

Sanatçılar İçin Tehlike Giderek Artıyor

Şirket, bu eğitimin yaklaşık 20 bin saat sürdüğünü belirtti. Ayrıca, müzisyenlerin kendileri için en uygun içeriği oluşturabilmeleri için farklı modeller de geliştirdi. Henüz geliştirme aşamasında olan araç, birkaç dakikalık bir beklemeden sonra ortaya çıkan müziği dinlemenize ve indirmenize olanak tanıyor.

MusicGen, her türden müzik oluşturabilme yeteneğiyle dikkat çekiyor. Meta’nın MusicGen aracına rakip olarak ise Google’ın MusicLM uygulaması yer alıyor. Google geçtiğimiz ay, yazdıklarınızı ve mırıldandıklarınızı müziğe dönüştürebilen MusicLM’yi duyurmuştu.

Peki, siz Meta MusicGen aracı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Haberler:

>> Yemeksepeti Yapay Zeka Destekli Ürün Açıklamaları Sunuyor