SAP 2016 ikinci çeyrek ve yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı

SAP 2016 ikinci çeyrek ve yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı


SAP, 2016’nın ikinci çeyreğinde güçlü bir performans sergileyerek, IFRS bulut abonelik ve destek gelirlerinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30 büyüyerek 720 milyon Euro’ya ulaştı.

IFRS faaliyet kârı yüzde 81 artışla 1,27 milyar Euro oldu. IFRS olmayan hisse başına kar oranı yüzde 2 artışla 0,82 Euro, IFRS hisse başına kar oranı ise yüzde 73 artışla 0,68 Euro’ya ulaştı.

  • Bulut ve yazılım gelirleri %7 (IFRS) artış gösterdi (IFRS olmayan, sabit kurda %11).
  • Bulut gelirleri %30 (IFRS) arttı (IFRS olmayan, sabit kurda %33).
  • Hızla büyüyen alanlara yatırım yapılarak faaliyet kârı %81 (IFRS) arttı (IFRS olmayan, sabit kurda %11).
  • SAP S/4HANA, 3700’den fazla müşterisiyle dijital dönüşüme liderlik ediyor.
  • SAP yılın tamamına ilişkin hedeflerine sağlam adımlarla ilerliyor.

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP SE (NYSE: SAP), 30 Haziran 2016’da sona eren yılın ikinci çeyreğine ilişkin 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı.

SAP, 2016’nın ikinci çeyreğinde bulutta güçlü bir performans kaydetti. Bu dönemde IFRS bulut abonelikleri ve destek gelirleri yüzde 30 artarak 720 milyon Euro’ya, IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirleri ise önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30 artarak 721 milyon Euro’ya ulaştı. Yeni bulut abonelikleri de yüzde 28 (sabit kurda yüzde 31) arttı ve 255 milyon Euro oldu.

SAP, bulut ve yazılım gelirlerinde ana rakiplerini geride bıraktı. Toplam bulut abonelik ve destek gelirleri ve yazılım destek gelirleri, 2016’nın ikinci çeyreğinde yüzde 1 artarak toplam gelirin yüzde 63’ünü oluşturdu. IFRS bulut ve yazılım gelirleri yüzde 7’lik artışla 4,36 milyar Euro’ya ulaştı. IFRS olmayan bulut ve yazılım gelirleri ise geçen yıla oranla yüzde 7’lik artış göstererek, (sabit kurda yüzde 11) 4,36 milyar Euro seviyesine ulaştı.

IFRS faaliyet kârı önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 81 artarak 1,27 milyar Euro’ya ulaşırken, IFRS olmayan faaliyet kârı yüzde 9 artışla (sabit kurda yüzde 11) 1,52 milyar Euro olarak gerçekleşti. IFRS hisse başına kar oranı yüzde 73 artış ile 0,68 Euro, IFRS olmayan hisse başı kazanç ise yüzde 2 artış ile 0,82 Euro olarak kaydedildi. İşletme nakit akışı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 5 artış göstererek 2,92 milyar Euro oldu. (2015: €2,78 milyar). Serbest nakit akışı ise geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 1 artarak 2,52 milyar Euro’ya (2015: €2,50 milyar) ulaştı.

2016 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren SAP CEO’su Bill McDermottşöyle konuştu: “Çığır açan yeni yapımız, bulut ve iş ağları dâhil olmak üzere tüm iş alanlarında ivme kazanıyor. Bunun bir sonucu olarak SAP yazılım, bulut ve faaliyet kârında çift haneli büyüme sağlayarak eşsiz bir başarıya imza attık. SAP S/4HANA her zamankinden güçlü bir konumda ve tüm yıla ilişkin hedeflerimize sağlam adımlarla ilerliyoruz.”

SAP CFO’su (SAP Finans Başkanı) Luka Mucic ise şirketin ikinci çeyrek büyüme sonuçlarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Söylediğimizi yaptık ve ikinci çeyrekte güçlü bir büyüme sergiledik. SAP’nin sıra dışı bir başarıyla ilerlemesinden gurur duyuyoruz. Müşterilerimiz liderlik ettiği inovasyon ve başarıyla gerçekleştirdiğimiz dönüşümle üstün bir performans göstererek hem brüt hem net rakamlarımızla rakiplerimizi geride bıraktık.”

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin ise sonuçları şöyle değerlendirdi: “Yılın tamamına ilişkin finansal hedeflerine sağlam adımlarla ilerleyen SAP’nin başarılı performansını, SAP Türkiye olarak da sürdürmekten gurur duyuyoruz. Türkiye’de 15. yılımızı kutladığımız bu dönemde, hızlı büyüyen alanlarda müşterilerimizle birlikte öncü dönüşüm projelerine imza attık. Sunduğumuz yenilikçi teknolojiler ile Türkiye’nin öne çıkan dijital dönüşüm ajandasında müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla birlikte değer yaratmaya devam edeceğiz”SAP_Türkiye_Genel_Müdürü_Zeynep_Keskin

2016 İkinci Çeyrekte Öne Çıkanlar

SAP S/4HANA Hızlı Büyümesini Sürdürüyor

Büyük ölçüde basitleştirilmiş yapısıyla işlerini canlı yönetmenin faydalarını benimseyen müşterilerimiz sayesinde SAP S/4HANA güçlenmeye devam ediyor. Sadece ikinci çeyrekte SAP, 500’den fazla yeni SAP S/4HANA müşterisi kazandı. Bunların yaklaşık olarak yüzde 40’ı SAP’ye yeni geçiş yapan şirketlerdi. SAP HANA Cloud Platform (HCP) ve canlı ekosistemi sayesinde müşteriler iş süreçlerinde yeni işlevler kazandı, yeni uygulamalar oluşturdu ve bulut ile yerleşik uygulamalar arasında entegrasyon sağlayabildi. Bunun yanı sıra, SAP HANA Enterprise Cloud müşterilerinin kritik öneme sahip süreçlerini buluta taşıyabilmelerini sağlayan hızlı ve güvenli bir seçenek sunuyor. Hershey Company (ABD), Targin Group (Rusya), Cathay Pacific (Hong Kong) ve Roy Hill Holdings Pty Ltd. (Avustralya) ikinci çeyrekte SAP S/4HANA’yı tercih eden işletmeler arasında yer aldı.

SuccessFactors ile İnsan Kaynakları Yönetiminde Hızlı Adımlar

SAP, bulut tabanlı İnsan Kaynakları Yönetimi çözümleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. SAP, süreç otomasyonu sağlayan akıllı servislerin dâhil olduğu toplam iş gücü yönetimi çözümlerini dünya genelinde hizmete sunuyor. İnsan kaynakları yönetimi çözümlerinin çekirdeğini oluşturan SAP SuccessFactors Çalışan Merkezi’ni tercih eden şirketlerin sayısı, ikinci çeyrek sonu itibarıyla 1250’yi aşarak büyümeye devam ediyor.

Satış, Pazarlama ve Ticaret Çözümlerinde Çift Haneli Büyüme Sürüyor

SAP giderek artan Omni-channel dünyası için satış, pazarlama ve ticaret çözümlerini sorunsuzca birleştiriyor. SAP, Hybris çözümleriyle perakende, telekom, finansal hizmetler, kamu sektörü, ve üretim sektörü gibi geniş bir yelpazede hem B2C hem de B2B hizmeti veriyor. SAP aynı zamanda, işletmelerin ön ve arka ofislerini gerçek-zamanlı olarak birbirine bağlayıp tek bir ‘uçtan uca’ değer zinciri içinde e-ticaret yapılmasını sağlayan benzersiz çözümler sunuyor. İkinci çeyrekte Satış, Pazarlama ve Ticaret bulut abonelik ve destek gelirlerinin de çift haneli büyüme kaydettiği görülüyor.

Ariba iş ağına bağlı olarak ticaret yapan yaklaşık 2,2 milyon şirketin toplam ticaret hacmi 820 milyar Dolar’ı aştı

SAP, giderek daha da birbirine bağlı hale gelen dünyada her ölçekten müşterisine destek sağlıyor Ariba, Fieldglass ve Concur‘dan oluşan SAP iş ağları çözümleri; müşteriler, tedarikçiler, iş ortaklarından oluşan geniş bir ekosistemi birbirine bağlıyor ve bu iş ağları çözümleri SAP’nin diğer sunduğu çözümlerle uyumlu ve sürekli gelişen bir sinerji sağlıyor.

SAP İş Ağları’ndaki bulut abonelikleri ve destek gelirlerinde ise sabit kurda yüzde 21 artışla ikinci çeyreği sonlandırdı. Bu alandaki buluttaki brüt kârı ise geçen yıldan 1 puan artış göstererek yüzde 76 oldu.

Son 12 ayda Ariba iş ağına bağlı olarak ticaret yapan yaklaşık 2,2 milyon şirketin toplam ticaret hacmi 820 milyar Dolar’ı aştı; Concur ile 42 milyondan fazla kullanıcı seyahat ve masraf işlemlerini kolayca tamamladı. SAP müşterileri Fieldglass platformu üzerinden de 130 ülkede toplam 2,6 milyonu aşkın esnek çalışanın işlemlerini gerçekleştirdi.

Bölgelere Göre Performans

2016 yılının ikinci çeyreğinde EMEA bölgesi, Birleşik Krallık’daki referandum sonrası belirsizliğe rağmen, IFRS olmayan bulut ve yazılım gelirlerinde yüzde 11 oranında (sabit kurda) büyürken, IFRS bulut ve yazılım gelirlerindeki yüzde 7’lik büyüme ile çarpıcı bir performans sergiledi. SAP’nin IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirleri yüzde 41 oranında (sabit kurda) artarken IFRS bulut abonelik ve destek gelirleri yüzde 38 oranında artış gösterdi. SAP, EMEA bölgesinde Fransa, Hollanda, İsviçre ve Güney Avrupa genelinde ve tekrar sağlam bir şekilde Almanya’da yazılım lisansı gelirini çift haneli olarak arttırdı. Rusya ve Almanya’da ise bulut abonelikleri ve destek gelirlerinde güçlü ve çift haneli bir büyüme sağlandı.

Amerika bölgesi ikinci çeyrekte, IFRS olmayan bulut ve yazılım gelirlerinde yüzde 11 oranında (sabit kurda) artış gösterirken IFRS bulut ve yazılım gelirlerinde ise yüzde 8 oranında büyüme gösterdi. Bölgede IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirleri de yüzde 29 oranında (sabit kurda) büyürken IFRS bulut abonelikleri ve destek gelirleri ise yüzde 26 oranında artış gösterdi. Kuzey Amerika’da ikinci çeyrek çok başarılı oldu ve bölge altı aylık performansıyla tekrar büyüme yoluna girdi. SAP, Latin Amerika’da, siyasi ve makroekonomik istikrar sorunları devam etmesine rağmen özellikle Brezilya ve Meksika’da, yazılım lisansları gelirleri alanında güçlü bir çift haneli büyüme sergiledi.

Asya-Pasifik-Japonya (APJ) bölgesinde ise IFRS olmayan bulut ve yazılım gelirleri yüzde 9 oranında (sabit kurda) artış gösterirken IFRS bulut ve yazılım gelirleri ise yüzde 7 oranında arttı. IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirleri ise yüzde 47 oranında (sabit kurda) büyürken, IFRS bulut abonelik ve destek gelirleri de yüzde 44 oranında büyüdü. Çin ve Hindistan, çift haneli yazılım lisansı geliri ile dikkat çeken ülkeler oldu. Japonya’da ise neredeyse üç haneli büyüme gerçekleşti. Üç ülkenin hepsi de bu çeyrekte bulut abonelikleri ve destek gelirinde çift haneli büyümeye imza attı. Sonuç olarak, bölgedeki yazılım gelir performansı, önceki yıla göre büyüme gösterdi.

SAP’nin 2016’ya ait öngörüleri;

Yılın ilk yarısındaki güçlü büyüme ve SAP S/4HANA’nın benzersiz inovasyon döngüsüyle tüm bölgelerde güçlü bir varlık göstermesi sayesinde, SAP’nin 2016 hedeflerine ulaşımı sağlamlaştı.

  • SAP, bulutta yakaladığı güçlü ivme ile IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirlerinde 2016 yılını sabit kurda 2,95-3,05 milyar Euro aralığında bitirmeyi hedefliyor. (2015: €2,30 milyar)
  • SAP, 2016 yılı sonunda IFRS olmayan bulut ve yazılım gelirlerinde sabit kurda %6 ile %8 aralığında artış sağlamayı hedefliyor. (2015: 17,23 milyar Euro)
  • SAP 2016 yılı sonunda IFRS olmayan faaliyet kârının sabit kurda 6,4 milyar ile 6,7 milyar Euro aralığında olmasını bekliyor.(2015: €6,35 milyar)

Şirketin 2016 öngörüleri sabit kur üzerinden hesaplanmasına karşın, mevcut rakamların döviz kurlarındaki dalgalanmalardan etkileneceği tahmin ediliyor. Yılın geri kalanında kurlar Haziran 2016 seviyesinde kalırsa, şirket IFRS olmayan bulut ve yazılım geliri artış oranının ve IFRS olmayan faaliyet kârı artışının üçüncü çeyrekte yüzde -1 ile +1 aralığında olması bekleniyor (2016’nın tamamı için yüzde -2 ile 0).


CEVAP VER