SAP Kuzey EMEA Bölgesinde üst düzey atama

SAP Kuzey EMEA Bölgesinde üst düzey atama

PAYLAŞ
SAP Kuzey EMEA

2017 yılında SAP Türkiye Genel Müdürlüğü’nden Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan SAP EMEA bölgesine atanan Keskin, son olarak SAP Kuzey EMEA bölgesine Operasyonlardan Sorumlu Başkan (Chief Operating Officer) olarak atanarak görevine başladı. 

2012 – 2017 yılları arasında SAP Türkiye Genel Müdürlüğü’nü yürüten Zeynep Keskin’in SAP’deki yükselişi devam ediyor. Geçtiğimiz yıl global bir atama ile İngiltere’ye giden ve SAP Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi Satış, Pazarlama ve E-ticaret çözümlerini kapsayan Customer Engagement and Commerce (CEC) İş Kolu’nun Yöneticiliğini üstlenen Keskin; yeni bir atama ile 2017 yılı sonunda SAP Kuzey EMEA bölgesinin Operasyonlardan Sorumlu Başkanı (Chief Operating Officer) olarak görevi devraldı.

Zeynep Keskin, bu rolünde İngiltere/İrlanda, Fransa, Hollanda, Nordik ülkeleri, Belçika ve Lüksemburg pazarları ile çalışacak. Keskin, bu pazarlarda bulut ve yerleşik/kurum içi (on premise) uygulamaları ile büyük bir pazar payına ve müşteri portföyüne sahip olan SAP’nin tüm satış operasyonlarından sorumlu olacak.

SAP Kuzey EMEA bölgesine 28 yıllık deneyim 

Zeynep Keskin, Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nin ardından, üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamladı. 1989 yılında New Orleans Loyola Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansını tamamladıktan sonra; hızlıca iş hayatına atılan Zeynep Keskin, kariyerine 1990 yılında Siemens’te Satış Temsilcisi olarak başladı. NCR Corporation, Digital-Compaq-HP, Cisco gibi bilgi teknolojileri sektöründeki şirketlerde satış ve üst düzey yöneticilik pozisyonlarında görev aldı. Sektörel deneyimi, liderlik başarısı, çeşitlilik ve eşitliğe odaklanmış vizyonu ile Zeynep Keskin; SAP Türkiye’nin başarısının ardından; 7 Nisan 2017 itibariyle SAP EMEA Bölgesi Satış, Pazarlama ve E-ticaret çözümlerini kapsayan Customer Engagement and Commerce (CEC) iş kolunun yöneticisi olarak atanmıştı.

SAP, tüm dünyada 91 binden fazla çalışanı ve yüzde 25 olan kadın yönetici oranı ile kadın yöneticilerinin gelişimine büyük önem veriyor ve bu konuda özel programlar yürütüyor.

Yeni CIO’lar aranıyor. Peki yeni CIO özellikleri nasıl olmalı?


CEVAP VER