Servislerimizi Geliştirecek Fikirlere Her Zaman Kapımız Açık


TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, dünyadan ve Türkiye’den önde gelen isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin “Girişim 2023: Yeni Girişimler Hangi Sektörden Gelecek?” konulu panelinde bir konuşma yaptı.

TTNET olarak inovasyon ve girişimciliğin ülkelerin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasında önemli rol oynadığına inandıklarını belirten Kaya, “İnovatif çözümlerle dijital ekosistemi geliştirmeye yönelik çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.

Geçtiğimiz yıl e-ticaret, dijital reklamcılık, dijital ödeme sistemleri gibi alanlarda önemli çözümleri müşterilerimizin kullanımına sunduk. Ama daha fazlasını yapmak istiyoruz. Daha fazlasını, tek başımıza ya da sadece yerleşik şirketlerle birlikte yapmamız mümkün değil. Geleceğin dijital dünyasını girişimcilerle, gençlerimizle beraber hayal etmek, inşa etmek istiyoruz.

TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya

Bir çağrımız var ve bunu konuşmacı olarak bulunduğum uygun platformlarda tekrarlıyorum. Zamanında, bizlere ‘Başımıza icat çıkarma’ denildi. Bizse aksine, gençlerimize “Buyurun gelin icat çıkartalım” diyoruz. Bizim için bu çalışmalar sadece birer sosyal sorumluluk projesi değil. Kazan-Kazan ilişkisi olmasına önem veriyoruz. Şirketimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda “şirket dışı kaynaklar yoluyla inovasyon” yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“Cambridge’de bir kuluçka merkezi ile de işbirliğine gittik”

Şirketlerin kendi organizasyonlarını yetenek ve yaratıcılığı ile sınırlanmadan, çok daha geniş bir yetenek, fikir ve hayal havuzundan yararlanmak istediklerini ifade eden Kaya, “Bu amaçla pek çok firmanın iş planı yarışmaları düzenlediğini görüyoruz. Biz de inovasyonun merkezine TTNET Teknoloji Vadisi adını verdiğimiz bir iş planı yarışmasını yerleştirdik. Dijital girişimcilik projelerine destek olmak üzere başlattığımız Teknoloji Vadisi Programı’na 700’den fazla girişimci başvurdu” dedi.

Amerika’nın Cambridge kentindeki Massachusetts Institute of Technology MIT’nin yanında bir kuluçka merkezi ile de işbirliğine gittiklerini açıklayan Kaya, Teknoloji Vadisi Programı hakkında şu bilgiler verdi: “6 ayda bir Teknoloji Vadisi’ne yapılan proje başvurularını değerlendiriyoruz. Uygun görülenleri kuluçka merkezlerimize davet ediyoruz. KOSGEB’le birlikte bir eğitim veriyoruz. Melek yatırımcılarla buluşturuyoruz. Mentorlük sağlıyoruz. 13 projeyi kuluçka merkezlerimize aldık. İçlerinden bazıları bizim çok ilgimizi çekti ve daha güçlü şekilde birlikte çalışmaya başladık. Henüz programın ilk yılında meyvelerini almaya başladık.”

“Bir girişimci takımı önümüzdeki hafta Amerika’ya gönderiyoruz”

Geçtiğimiz hafta TTNET Müzik servisi için Lookin adlı uygulamayı hayata geçirdiklerini, e-kitap servisi TTNET Kitap’ın entegratör firmasını yenilikçi bir ‘start-up’ ile değiştirdiklerini belirten Kaya, “Nisan ayında yenilenmiş servisimizle müşterilerimizin karşısında olacağız. Aynı firmayla servisimizi Türkiye dışına çıkarıp, bölgesel bir oyuncu olmak için de çalışmalara başladık.

Bir başka girişimci takımı da önümüzdeki hafta Amerika’ya gönderiyoruz. Geliştirdikleri sosyal networking platformunu bizim katkılarımızla Amerika’da geliştirip büyütecekler. Bu 3 takımdaki finansal ilişkilerimiz birbirlerinden farklı. Lookin uygulamasını satın alırken, e-kitap tarafında geliştirme aşamasında aylık fonlama sağlıyoruz. Bu takıma, proje gelir getirmeye başladığında gelirden pay vereceğiz.

Bizi en çok zorlayan ise üçüncü proje oldu. Pek çok ‘sosyal networking’ projesinde olduğu gibi net bir gelir modeli görünmüyor. Sağladığımız katkıya karşılık, girişimci takımdan hisse opsiyonu aldık. Yaptığımız en riskli yatırımdı aslında. Beklentimiz de o derece yüksek. Çalışmalarını yakından takip ediyoruz ve finansal desteğin ötesinde katkı vermeye devam ediyoruz” dedi.