Sıfır iPhone mu, Türkiye’de 2. El Araba mı, Yoksa Ev mi?

Apple iPhone, şüphesiz dünyanın en bilinen markaları arasında. iOS işletim sistemli bu akıllı telefon ailesi, her sene yeni üyeleriyle genişliyor. Öte yandan, kısa aralıklarla gelen zam haberleriyle de üzebiliyor diyebiliriz. Örneğin iPhone 14 ailesi, birkaç gün önce ülkemizde yine zamlandı… Diyelim ki iPhone 14 almak istiyorsunuz, öyleyse Apple’ın resmi sayfasına giderek en az 47.499 TL ödemelisiniz. Peki ya daha eski bir iPhone’a ne dersiniz? Eski nesil ama sıfır ayarda bir ürün? Ama daha pahalı… Ya da, ona vereceğiniz paraya ikinci el bir araba da alabilirsiniz, hatta ev bile! Değil mi?

Ülkemizde iPhone 14 ailesine kısa aralıklarla gelen zamlar, canları sıkmaya devam ediyor. Öte yandan, farklı ülkelerde, “koleksiyonculuk” olarak nitelendirebileceğimiz “çoğumuza göre ilginç” gelişmeler de yaşanıyor.

Apple’ın 2007’de teknoloji severlerle buluşturduğu orijinal iPhone (4GB) modeli, auction.lcgauctions.com sitesinde açık artırmaya çıkarıldı. Başlangıç teklifi 10 bin dolar olarak belirlenen sıfır iPhone için an itibarıyla 5 teklif geldi ve güncel fiyatı 14,641 dolar. TL olarak hesapladığımızda, yaklaşık 382 bin TL yapıyor. Bu paraya Türkiye’de 2. el bir araba alınabilir ya da kiralık ev tutulabilir…

Sıfır iPhone mu, Türkiye'de 2. El Araba mı, Yoksa Ev mi?

Tabii şunu söylemekte yarar var. Telefon için teklif verme süreci devam ediyor. Açık artırmanın bitmesine 13 günden fazla bir süre var ve final teklifinin çok daha yüksek olacağı tahmin ediliyor. İsterseniz geçmişten bir de örnek verelim…

Sıfır iPhone için minik bir servet ödüyorlar

Bundan birkaç ay önce aynı sitede, yine 2007 üretimi ve kutusu açılmamış sıfır iPhone modeli, 63,356 dolar karşılığında yeni sahibine gitmişti. TL olarak hesapladığımızda, 1 milyon 653 bin TL yapıyor. Yani bu fiyata da ülkemizde ev alınabiliyor.

Peki sorumuz şu…

Siz olsaydınız, sıfır iPhone için teklif vermeyi mi düşünürdünüz, yoksa bu paralarla ev/araba gibi yatırımlar mı gerçekleştirirdiniz?

iPhone (4GB) özellikleri neler?

– 11.6 mm kalınlıkta ve 135 gram ağırlıkta.
– 3.5mm kulaklık girişi var.
– 3.5 inç renkli ve dokunmatik ekran. Bu ekran, 480×320 çözünürlük sunuyor.
– 2MP değerde tek kameraya sahip.
– 412 MHz değerde tek çekirdekli işlemcisi var.
– 4GB dahili depolamayla geliyor.
– 1400 mAh pil değeri mevcut.
– Bluetooth 2.0 ve Wi-Fi 802.11 b, g gibi kablosuz bağlantılara sahip.

İlgili Haberler:

>> Samsung Akıllı Telefonların Ekran Sorunları Devam Ediyor