Sık Görülen Siber Saldırı Çeşitleri ve En Çok Saldırıya Uğrayan Sektörler Hangileri?

Dünyanın en önde gelen tehdit istihbaratı ekiplerinden Cisco Talos’un 3 aylık global siber tehdit raporuna göre, Ağustos – Ekim 2022 döneminde yaşanan siber saldırı hamlelerinin yüzde 40’ını fidye yazılımlar oluşturdu. En çok hedef alınan sektör eğitim olurken, bunu sırasıyla finansal hizmetler, kamu ve enerji sektörleri izledi. Telekomünikasyon, 2021’in 4’üncü çeyreğinden bu yana ilk kez en çok hedeflenen sektör olmadı.

Cisco Talos raporlarının hazırlanmaya başlamasından bu yana ilk kez bu çeyrekte, tehditlerin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan eşit sayıda fidye yazılımı ve fidye yazılımı öncesi etkileşim görüldü. Siber saldırı tehlikeleri her geçen gün biraz daha artıyor.

Saldırganlar bu çeyrekte en çok eğitim sektörünü hedef alırken, hemen ardından sırasıyla finansal hizmetler, kamu ve enerji sektörleri geliyor. 2021’in 4. çeyreğinden bu yana ilk kez telekomünikasyon sektörü, en çok hedeflenen sektör olmadı.

Sık Görülen Siber Saldırı Çeşitleri ve En Çok Saldırıya Uğrayan Sektörler Hangileri?

Okula dönüş döneminde siber saldırı hamleleri eğitim sektörünü hedef kıldı

– Eğitim sektörünün bu denli hedef alınmasının, öğrencilerin ve öğretmenlerin yılın bu döneminde okula dönmesine bağlı olduğu değerlendiriliyor.

– Bu yılın 3. çeyreğine ilişkin öne çıkan bir diğer bulgu da Hive ve Vice Society gibi daha önce görülen yüksek profilli fidye yazılımı varyantları ile ilk olarak Nisan 2022’de ortaya çıkan ve olay müdahale çalışmalarında henüz gözlemlenmemiş yeni bir fidye yazılımı ailesi olan Black Basta oldu.

– Kimlik avı ve iş e-postalarının ele geçirilmesi (BEC), kamuya açık uygulamalardaki zaaflardan veya güvenlik açıklarından yararlanma girişimleri ve içeriden gelen tehditler de dahil olmak üzere önceki çeyreklerde sürekli olarak mevcut olan tehditler, yılın bu çeyreğinde de gözlemlendi.

– Rapora göre, işletmelerde Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama (MFA) eksikliği kurumsal güvenliğin önündeki en büyük engellerden biri olmaya devam ediyor. İşletmelerin yaklaşık %18’inde MFA ya hiç yok ya da sadece birkaç hesapta ve kritik hizmette etkinleştirilmiş durumda. Bu da siber suçluların oturum açıp kimlik doğrulaması yapmalarına imkân tanıyor.

İlgili Haberler

>> Türk Telekom ‘Sesli Adımlar’la AKM’de Erişilebilir Yaşam