Sony isim değiştiriyor! 74 yıllık şirketin yeni ismi ne olacak?

Sony isim değişikliğine gitti yeni ismi ne

Sony isim değiştirecek. Şirketin yeni ismi Sony Group olarak belirlendi. 74 yıllık teknoloji ve oyun şirketi bu kararı neden aldı?  

.

Teknoloji ve oyun dünyasının tanınan markalarından biri olan Sony ismini birçoğumuz biliyordur. Cep telefonlarından kameralara, sineme filmi yapımcılığından teknolojik geliştirmelere kadar Sony marka birçok teknolojik ürün bulunuyor. Panasonic ile birlikte dünyanın en büyük tüketici elektroniği markası olan Sony şirketinin en ünlü ürünlerinden biri ise PlayStation oyunlar. 74 yıl önce 1946 yılında kurulan Sony isim değişikliğine gittiklerini açıkladı. Yeni karara göre şirketin ismi artık Sony Group. 

Sony China’nın Weibo’daki açıklamasına göre şirket, yıllık hissedarlar toplantısında bu kararı aldı. Şirket, isim değişikliği kararını neden aldıklarını ise henüz açıklamadı ancak tahminlere göre diğer ürünlerini de ön plana çıkarmak için bu karar alınmış olabilir. Belirttiğimiz üzere teknoloji şirketi, eğlence ve teknoloji dünyasında müzikten telefonlara, video oyunlardan kimya sektörüne kadar geniş bir yelpazede ürünler geliştiriyor.

Sony isim değişikliğinin arkasında ne var?

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, tüm ürünleri tek bir çatı altında toplama amacı güttüklerini belirtti. Halihazırda şirkete bağlı 5 şirket bulunuyor. CEO Yoshida, şirketin çok geniş bir iş portföyüne sahip olduğunu ve bundan yararlanmak istediklerini söyledi. Bu isim değişikliği kararı Google’ın aldığı karara benzetilebilir. Daha önce de teknoloji devi Google, isminin tüm faaliyetlerini kapsamadığını belirterek ismini Alphabet yapmıştı. Google ise şirketin isim değişikliğinden sonra sadece Alphabet altında faaliyet gösteren bir şirket olmuştu.

Sony isim değişikliğinin ardından Sony Group ismi Nisan 2021 yılından sonra geçerli olacak. Bu tarihe kadar eski isim olan Sony kullanılmaya devam edecek. İsim değişikliğinin resmen uygulanmaya başlamasıyla şirketin logo tasarımlarından reklam kampanyalarına kadar yeni ismi duyurması gerekiyor.

Teknoloji şirketi Sony, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından Japonya’da 1946 yılında kuruldu. Sony’nin kurucularından Akio Morita (1921-1999), Time dergisi tarafından 20. yüzyılın en önemli iş insanlarından biri olarak seçilmişti. Şimdi dünyanın birçok farklı noktasında ofisleri bulunarak uluslararası bir şirket olan Sony, 500 dolar sermaye ile kurulmuştu. Dünyanın ilk CD’si ve Walkmanler de Sony şirketine ait ürünlerden.

>> Tamamen kablosuz Sony WF-SP800N kulaklık tanıtıldı!

>> Sony CEO’su Playstation 5 Fiyat Stratejisini Açıkladı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here