Sony Otonom Sürüş Sistemlerinde Çığır Açmaya Hazırlanıyor: Otomobiller Daha Akıllı Olacak (Video)

Samsung yeni sürüş deneyimi

Sony otonom sürüş sistemlerinde yeni denemeler yapmaya devam ediyor. Daha çok Tesla şirketi ile tanıdığımız otonom sürüş özelliği Sony tarafından da büyük bir yatırım alıyor. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılar.

Otonom sürüş denilince akıllara genellikle Tesla şirketi geliyor. Tesla’nın nihai hedefi araçları insan kontrolü olmadan hareket ettirip varış noktasına ulaştırmak. Ancak bu sanıldığı kadar kolay olmuyor. Özellikle aracın gideceği yol üzerinde yer alan nesneler büyük bir problem yaratıyor.

Otonom sürüş sistemlerinde yol üzerindeki nesneler otomobiller tarafından tanınıyor. Makine öğrenimi denilen bir yapay zeka sistemi ile birlikte otomobiller bu nesneleri kendi hafızalarına kaydediyor. Böylece sonraki aşamada eğer aynı nesneyi görürse bu sefer onu tanıyor ve çarpmıyor. Sony ise bu sistemlere yeni bir özellik daha getirdi.

Sony otonom sürüş sistemlerinde öncü olmak istiyor

Şirket tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa otonom sürüş sistemleri için akıllı süpürgelerin teknolojisinden yararlandı. Evinizde kullanıyorsanız muhtemelen tanık olmuşsunuzdur. Akıllı süpürgeler LİDAR sensörü kullanıyor. Bu sensör ile birlikte nesnelerin uzaklığı ölçülebiliyor.

Akıllı süpürgelerin hemen üst kısmında yer alan bu çıkıntılar ışık yardımıyla mesafe ölçebiliyor. Otonom sistemler de işte tam olarak bunu gerçekleştirecek. Sony tarafından geliştirilen bu sistem SPAD pikselleri kullanacak. Tıpkı akıllı süpürgelerde olduğu gibi bu pikseller ışığı yakalayacak ve bunu elektrik sinyaline çevirecek.

Elektrikli otomobiller nesnelerin uzaklığını ölçecek

Sony tarafından yeni geliştirilen yapay zeka sistemi ile birlikte otonom araçlar nesnelerin uzaklığını ölçebilecek. 200 metre ötedeki bir obje bu sensörler ile fark edilecek. Normal şartlarda otonom araçlar daha çok yakın çevresindeki nesneleri tespit edebiliyordu.

Yakında bu tür sistemlerin gerçek bir insan gibi davrandığını bile görebiliriz. Sony ve Tesla bu konuda adeta arı gibi çalışıyor. Peki siz otonom sistemlere getirilen bu tür özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Otonom Sürüş Teknolojisi İnsanlar Gibi Davranabilir: Bize Çok Benzeyecek

>> Tesla Otonom Sürüş Şartını Açıkladı: Sınırlı Sayıda Kullanıcıya Verilecek