Sony, PlayStation 3 ve Vita Online Mağazalarını Kapatmaktan Vazgeçti

Geçtiğimiz haftalarda Sony aldığı bir kararla PlayStation 3, Vita ve PSP konsollarının online mağazalarını kapatacağını açıkladı. Sony, dün bir açıklama yaparak bu kararlarından vazgeçtiğini duyurdu. Ancak durumu değişmeyen tek konsol PSP oldu. İşte detaylar.

Oyun sektörünün güçlü ismi Sony, geçtiğimiz haftalarda yaptığı duyur ile emektar konsolları olan PlayStation 3, PSP ve Vita ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada bu konsolların online mağazalarının kapatacağını duyurdu. Bu duyurudan birkaç gün öncede PlayStation 4 oyuncu topluluklarını kapatmaya karar verdi. Şirket, bu kararla oyuncuların tepkisini üzerine çekmişti.

PlayStation sahipleri bu duruma kararlı bir şekilde tepki gösterdi. Kütüphanelerde bulunan dijital içeriklerin durumuna ne olacağını merak konusu oldu. Ayrıca oyuncular alınan bu kararları sert bir şekilde eleştirdi.

Sony, PlayStation 3 ve Vita ile yola devam ediyor

Sony

Haftalar süren eleştirin ardından dün, Sony Interactive Entertainment Başkanı Jim Ryan, bir blog yazısı paylaştı ve tartışmaya son noktayı koydu. Jim Ryan, paylaştığı yazıda “Açıkça görülüyor ki yanlış bir karar verdik” ifadesine yer verdi. Ayıca PS3 ve Vita online mağazalarını kalıcı olarak kapatılması kararından vazgeçtiklerini açıkladı. PlayStation 3 ve Vita en azından birkaç sene daha online mağazaları açık kalacak gibi duruyor.

PlayStation 3 çıkış yaptığı 2006 yılında 2013 yılına kadar birçok oyunla damga vurmuştu. Bu oyunların arasında God of War 3, Last of Us, inFamous serisi, Killzone serisi gibi oyunlarla oyuncuların gönlüne girdi. Ayrıca PlayStation 3 olan birçok oyunun PlayStation 4’te remastered halini gördük. Bu kadar çok sevilen bir konsolun online mağazasını kapatmak Sony için iyi bir adım olmazdı.

Sony’nin aldığı karardan tek vazgeçmediği konsol PSP oldu. El konsolu hakkındaki değişiklik kararında bir değişiklik yapılmadı. 2004 yılında açılan online mağaza, 2 Temmuz 2021 tarihi ile veda edecek. Ayrıca bu durum 7 yıldır hiçbir destek almayan PSP için beklenen bir sondu.

Jim Ryan, kapanma kararının eski cihazlara ticari desteğin zorluğundan kaynaklandığını ifade etti. Ayrıca oyuncuların halen PlayStation 3 ve Vita’da bulunan klasik oyunları satın almaya devam etmeleri hakkında da bir açıklama yaptı. Açıklamasında, tarihin bir parçasını oyuncuların eğlenmesi için canlı tutabilecekleri konusunda sevindiklerini ifadesine yer verdi.

>>Xiaomi Mi Mix Fold, dakikalar içinde tükendi: Hem de bu fiyata