Intel Alder Lake İşlemciler İçin Soğutucu Değişikliği Gerekmeyecek

Piyasadaki soğutucular Intel Alder Lake ile birlikte çok sayıda işlemciye uyumlu hale geldi
Google News Abone Ol

Gigabyte’tan gelen onaya göre halihazırdaki soğutucular Intel Alder Lake işlemcilere de uygun olacak. Böylece elinizdeki sunucuyu bir sonraki nesle taşıyabileceksiniz. 

Intel’in 12. nesil Core işlemcileri için önemli bir bilgi bugün resmileşti. Alder Lake kod adlı bu seri yılın ikinci yarısında piyasada olacak. Özellikle işlemcinin çıkış tarihi yaklaştıkça söylentiler de her geçen gün artıyor. İşlemcinin çıkış tarihi hakkındaki söylenti, piyasalarda yılın dördüncü çeyreğinde olacağı şeklinde. Lakin işlemci bu beklentinin dahi önünde bir tarihte çıkma ihtimalini sürdürüyor. Ayrıca işlemci hakkında bazı önemli bilgiler Gigabyte firmasının yayınladığı kullanıcı kılavuzlarında yer aldı.

Firmanın yeni yayınladığı kılavuzlarda firma bazı önemli bilgiler ekledi. Özellikle soğutucuların montajı hakkındaki yönergelerde önemli bir bilgi yer aldı. Buna göre, Intel’in henüz piyasaya sürmediği LGA 1700 soketine de bu soğutucular uyumlu. Bu soketi Alder Lake serisi 12. nesil işlemcilerde göreceğiz. Bunun anlamı muhtemelen tüm soğutucuların bu yeni sokete uygun olacakları. Bu önemli gelişme Gigabyte’ın kullanım kılavuzlarının yanında Twitter’da da tartışılan bir konuydu. Ayrıca kağıda basılı kılavuzlardaki bu güncel kısım da ortaya çıktı.

Piyasadaki soğutucular Intel Alder Lake ile birlikte çok sayıda işlemciye uyumlu hale geldi

Kılavuzdaki montaj adımlarında farklı soketler için verilen bilgiler yer alıyor. Halihazırda piyasada olan LGA 1156, 1155, 1150 ve 1151 soketleri için bu soğutucular uygun. Ayrıca LGA 1200 için de kullanılan soğutucular gelecekte LGA 1700’de de çalışıyor olacak. Kılavuzda da görüleceği üzere LGA 1700 bire bir önceki nesillerle aynı değil. Bu soketin soğutucu vidalama yuvaları biraz daha mesafeli.

LGA 1700 ile gelen vidaların da çok az farklı olduğunu bu kılavuz sayesinde öğreniyoruz. LGA 1700’de 26.66 milimetrelik vidalardan 25.86 mm vidalara geçiliyor. Yine de bu iki neslin birbiriyle uyum sağlamasına yetecek değerler.

Haberimizin başında belirttiğimiz gibi kılavuzda bu işlemci serisinin beklenenden erken çıkacağını gösteren bazı ifadeler yer alıyor. Her koşulda bu hazırlık Gigabyte ürünlerinin bu çıkışa hazır olduğunu gösteriyor.

Alder Lake uzun zaman sonra Intel’in en çok merak toplayan serisi olmayı başarıyor. Hibrit bir tasarım ilk kez bu nesilde Intel işlemcilerde kullanılıyor olacak. Böylece ARM işlemcilerde görmeye alıştığımız big.LITTLE tasarımı Intel’e de geliyor. Ayrıca bu nesilde DDR5 ve PCIe 5.0 desteğinin ilk adımlarının atılması da olası.

Diğer haberler:

>> Sony, PlayStation 3 ve Vita Online Mağazalarını Kapatmaktan Vazgeçti

>> Huawei Elektrikli Otomobili Sonunda Tanıtıldı: Hiç Beklenmeyen Hamle


CEVAP VER