Sosyal Medya Paylaşımlarınız Başınızı Ağrıtabilir: Tehlike Üst Seviyede

Sosyal medya fenomenleri

Sosyal medya paylaşımlarınız başınızı fena halde ağrıtma potansiyeline sahip. Sosyal medya uzmanları konu ile ilgili son derece önemli bazı uyarılarda bulundu.

Günümüzde sosyal medya platformlarına girmeyen neredeyse hiç kimse yok. Mesela Instagram kullanmayan bir kişi Twitter hesabı açabilir. TikTok hesabı olmayan birisi Facebook hesabı açabilir. Yani çeşit o kadar fazla ki mutlaka birilerinin bir sosyal medya platformuna sahip olduğunu görüyoruz.

Bizleri adeta geniş bir örümcek ağı gibi saran sosyal medya platformları ile ilgili yeteri kadar dikkatli miyiz? Konu ile ilgili hem siber güvenlik uzmanları hem de sosyal medya uzmanları bazı açıklamalar yaptı. En masum görünen paylaşımların bile başınızı fena halde ağrıtma potansiyeli olduğu belirtildi. Bu nedenle bazı gönderilerden özellikle uzak durmanız gerekiyor.

Sosyal medya paylaşımlarınız risk barındırıyor

Güvenlik uzmanı olarak çalışan Javvad Malik son derece önemli bazı değerlendirmeler yaptı. Suçlular tarafından bazı paylaşımların kullanılma ihtimalinin olduğunu söyledi. Paylaştığınız ve önemsiz gördüğünüz bilgiler bile başınızı fena halde ağrıtabilir. Sosyal medyada ne yaptığınızı ve nerede olduğunuzu paylaşmanız bile güvenlik ihlali anlamına geliyor.

Sosyal medya paylaşımlarınız

Bilgisayar korsanları size ait verileri ele geçirirken genellikle şifre kullanmaları gerekiyor. Size ait şifreleri tahmin etmeleri ise aslında o kadar zor değil. Mesela nereli olduğunuz veya aileniz gibi detaylarla şifrelerinizi ele geçirmeleri mümkün. Ayrıca sokaklar, okullar ve yaşadığınız yerler ile birlikte hesabınıza erişim daha fazla kolaylaşıyor.

Paylaşım yaparken kişisel hayatınızdan örnek vermeyin

Hem sosyal medya uzmanları hem de siber güvenlik uzmanları sosyal hayatınız ile ilgili verileri çok fazla aktarmanızı önermiyor. Mesela testler ve oyunlar gibi üçüncü taraf uygulamalarda veri paylaşımı yapmayın. Veri paylaşımının yoğunlaştığı durumlarda siber güvenlik problemleri yaşayabilirsiniz.

İş yeriniz veya yaptığınız iş ile ilgili paylaşımlarınız bile siber güvenlik açısından tehlike oluşturuyor. Size ait kişisel verileri ortaya koyabilecek paylaşımlar açıkçası pek önerilmiyor.

İlgili Haberler:

>> Kripto Para Madencileri Çok Tedirgin: ABD Yasak Getirebilir

>> Telegram Kripto Paralarla Ödeme İmkanı Sunacak: İlk Transferler Yapıldı