SpaceX, yeniden kullanılabilir roketiyle Starlink uydusunu fırlattı ve rekor kırdı


SpaceX, yeniden kullanılabilir roketi Starship ile bir görevi daha başarıyla tamamladı ve yeni bir rekor kırdı. İşte detaylar.

.

SpaceX, uzay araştırmalarına odaklı olarak hareket eden özel bir firma. Elon Musk tarafından kurulan ve son yıllarda sıklıkla gündeme gelen şirket, özellikle “yeniden kullanılabilir roket” çalışmalarıyla beğeni topluyor. Bu sayede daha uygun fiyata uzay keşfi ve hatta uzay turizmi bile mümkün olacak.

SpaceX, geçtiğimiz pazar sabahı, başarılı bir göreve daha imza attı. Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılan “yeniden kullanılabilir roket”, Starlink projesi kapsamındaki bir başka uyduyu daha başarıyla yörüngeye oturttu. Burada, 1000’den fazla üniteden oluşan bir sistemden söz ediliyor, ki sadece 180 tanesi geçtiğimiz 2 hafta içerisinde sisteme entegre edilmişti.

SpaceX, yeniden kullanılabilir roketiyle Starlink uydusunu fırlattı ve rekor kırdı

Bu fırlatmanın özel bir anlamı da var aslında. SpaceX, bu fırlatmada Falcon 9 model roketini kullandı. Yeniden kullanılabilen bir model olan bu roket, daha önce de 8 kez kullanılmıştı. Yani toplamda 9 başarılı görev ve rekor demek bu.

Firma, bu uydu çalışmaları neticesinde, 2021 yılının sonu itibarıyla kamyonlardan uçaklara kadar hemen her araca, her noktaya internet sağlamayı hedefliyor.

SpaceX, 2023’teki Ay seyahatinde de kritik rol üstlenecek

Japon girişimci Yusaku Maezawa, 2023 yılında Ay’a gitmeyi ve orada vakit geçirmeyi planlıyor. Bu yolculuk esnasında yanına birkaç gönüllü de almak isteyen Maezawa, işin teknoloji tedariği tarafında da SpaceX ile yol alacak.

“İlk sivil Ay Görevi” olması beklenen bu projeye “dearMoon” deniyor. Kullanılacak roket ise, Starship.

Konu hakkında düşüncelerini paylaşan Elon Musk, bu görev için kendilerine fazlasıyla güvendiklerini söylüyor. Zaten 2023’e kadar, yani bu görevden öncesinde de StarShip ile Orbit’in dışına çıkılacağı pek çok başarılı çalışma hedefi var.

Maezawa, Dünya’yı çıplak gözlerle görmek istiyor

“En çok beklediğim şey, Dünya’yı, büyük mavi gezegenimi kendi gözlerimle görebilmek. Belki de Ay’ın karanlık tarafındayken Dünya’nın doğuşunu da izleyebiliriz, tıpkı güneşin doğuşu gibi.”

“Peki ama neden ay?” Maezawa’nın 3 sebebi var

“Birincisi, merak. Daha evvel gidip görmediğim bir yeri gidip görerek merakımı gidermek istiyorum.

İkincisi, gezegenimizin ne kadar harika olduğunu kendime hatırlatmak istiyorum.

Üçüncüsü de, koca evrende ne kadar küçük ve önemsiz olduğumu hatırlamak istiyorum.”

>> Xiaomi Kara Liste Kararında Zafere Koştu, İşte Detaylar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here