Ekran Kartı Darboğazı Sona Erecek Gibi Değil

Ekran kartı darboğazı konusunda karamsar tablonun sonunda henüz ışık yok
Google News Abone Ol

Ekran kartı piyasasının yaşadığı darboğazı sona erdirmek adına Nvidia TSMC’den yardım isteyecek. Atılan bu adım firmalarda yaşanan çaresizliği gösteren cinsten.

Ekran kartı satın almak için piyasanın rahatlamasını bekleyenlere iyi haberler gelmiyor. Kısacası özellikle Nvidia ekran kartı darboğazının düzelmesi konusunda ümitli değil. GPU tedariği firmaya göre yılın geri kalanında düzelme belirtisi göstermiyor. Ayrıca uzmanlar, yaptıkları çalışmalara dayanarak ekran kartı sıkıntısının ancak yılın sonunda bir nebze rahatlayacağı görüşünde birleşiyor.

Nvidia RTX 3000

Bu iki farklı kaynağın yorumuna bakılırsa gözümüzü 2022 yılına çevirmenin zamanı çoktan gelmiş. Lakin acil bir ihtiyacınız varsa elinize geçen ilk kartı almanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte Xbox Series S konsolu güncel oyunlara ulaşmanın en ucuz yolu olma rolünü taşıyacak gibi.

Bu yılın Ocak ayına dönecek olursak Nvidia CFO’su Collette Kress’in görüşleri farklıydı. “Yılın ikinci çeyreği için çok daha umutluyuz andak yılın ilk çeyreği zayıf geçecek” dedi. Ancak bu açıklamaya günümüzden bakarken her ne kadar o zaman için can sıkıcı olsa da şimdi her şey çok daha kötü bir hal aldı.

Ekran kartı darboğazı konusunda karamsar tablonun sonunda henüz ışık yok

Nvidia’nın konu ile ilgili güncel tavrına bakalım. Firmanın “çeyrek” kelimesinden anladığı sektörün kalanından farklı. Firmanın ilk çeyreği Nisan sonunda bitecek. Nvidia’nın hesaba kattığı ikinci çeyrek ise Mayıs’tan Temmuz’a kadar uzanmakta.

Alışkanlıkların aksine bu biraz daha kafa karıştırıcı bir yöntem. Ancak firmanın konuya bakış açısı bizim için daha önemli. Firmanın ifadesine göre, Temmuz’da işler bir nebze olsun iyileşecek. Bizim görüşümüz hiçbir ışık vermeyen piyasanın gittikçe artan bir açlığı doyurması gerektiği yönünde. Bu yüzden raflara inen kartlar artsa bile yeni kartları olması gereken fiyattan almak kolay olmayacak. Yani Nvidia’nın Temmuz’da gelişme kaydetme beklentisi bizce iyimser kalıyor.

RTX 3050 Ti için GTX etiketi kullanılmaması önemli

Bununla birlikte yeni bir ekran kartı almayı düşünüyorsanız sadece Nvidia’ya odaklanmak yerine AMD Radeon modellerine de bakmalısınız. AMD’nin ürettiği son modeller oldukça rekabetçi. RTX ve yapay zeka konusunda geride olsalar da geleneksel kart ihtiyacınızı fazlasıyla karşılarlar. AMD’nın bu atılımı, kart sıkıntısı yaşanan bu süreçte en azından bir markanın eline bakmamamızı sağlamaya yetti. 

Nvidia’nın üretimindeki yetersizlik tedarik zincirindeki çok sayıdaki faktöre bağlı. Kapasitörlerden belleklere kadar her parçada üreticiler sıkıntı yaşıyor. Yaşanan talep patlaması da eklenince elimizde çaresiz beklememize neden olacak bir kriz kaldı. Bakalım size gelecekte müjdeli haberler verebilecek miyiz?

Diğer haberler:

>> Ücretsiz Oyun Veren Sitelerin Arkasında Kim Var? Neden bedava veriliyor?

>> 2021 Grammy Kazananları belli oldu: İşte kazananlar!


CEVAP VER