Stray Neler Sunuyor? Kedi Severler İçin Oyun! Peki Kediler Ne diyor?

Bir kediyi kontrol ettiğimiz Stray isimli oyun, yakın zamanda satışa sunuldu ve son dönemde video oyun dünyasında en çok konuşulan oyunlardan bir tanesi. Öyle ki, oyun hakkında kediler de yorum yapıyor. Tabii kendi imkânları dahilinde. Peki bu oyunda neler yapabiliyoruz?

Stray, BlueTwelve Studio tarafından geliştirilen bir aksiyon macera oyunu. PC ve konsollar için geliştirilen yapımda, ailesinden uzaktaki bir kediyi kontrol ediyoruz. Robotlarla çevrili, çok farklı bir dünyada hayatta kalmaya ve aile üyeleriyle tekrar bir araya gelmeye çalışıyoruz.

Aslında oyunun mekanikleri oldukça basit. Bir yerden bir yere zıplıyor, genellikle yürüyor ve ufak tefek bulmacaları çözerek yolumuza devam ediyoruz. Kedilere özgü pek çok şeyi de yapabiliyoruz. Masanın üzerindeki bir vazoyu aşağıya atabilir, etrafı tırmalayabilir ve miyavlayabiliriz. Kuşları görünce “ekekekek” diye bağırma özelliği ise, oyunda yer almıyor ve bu özelliği arayanlar da bir hayli fazla.

Stray, genel olarak güzel bir görsel kaliteye sahip. Hazırlanan dünya, irili ufaklı detaylarıyla göz okşuyor. Kedi tasarımları da genel olarak iyi, ancak ince detaylara pek özen gösterildiğini söylemek güç. Örneğin kedi miyavladığında ağız ve çene yapısına baktığınızda, sanki mekanik bir şey miyavlıyor gibi hissedebilirsiniz.

Öte yandan, oyunun baş rolünde yer alan sarman kedi, aslında geliştirici ekibin beslediği kedinin ta kendisi. Modellemeden seslere kadar pek çok konuda ondan yardım alınmış. Öyle ki, yükleme ekranlarında bile kedinin mırıltılarını duyabilirsiniz.

Tabiii BlueTwelve Studio’nun içleri ısıtan bir hamlesi ise, bu oyundan elde edilen gelirlerin bir kısmıyla sokak hayvanlarına yardım ediliyor olması.

Stray Neler Sunuyor? Kedi Severler İçin Oyun! Peki Kediler Ne diyor?

Stray, sosyal medyada da çok popüler. Kediler bile oyunu şaşkınlıkla takip ediyor

Oyun, hem insanların hem de kedilerin ilgisini çeken bir yapım olmuşa benziyor. Aşağıdaki örnek üç videodan da görebileceğiniz üzere, kedilerin oyuna büyük bir ilgisi var. Tabii Twitter platformunda kısa bir araştırma yaparsanız, bu ilgi boyutunun ne kadar büyük olduğunu siz de rahatlıkla göreceksiniz.

 

 

Oyunun Steam sayfasına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Maymun Çiçeği (Monkeypox) İçin Dünya Sağlık Örgütü’nden Acil Durum Çağrısı!