Sürücüsüz Araç DiDi Yollarda! Bakın Bu Araçlar Nasıl Çalışıyor?

Sürücüsüz Araç DiDi Yollarda! Bakın Bu Araçlar Nasıl Çalışıyor?

Google News Abone Ol

27 Haziran’da devreye alınan DiDi sürücüsüz araç bir mobil uygulama sayesinde çalışıyor ve sizi istediğiniz yere bırakıyor. 

Çin’in başkenti Beijing’de sürücüsüz araç için 100 kilometrekarelik pilot alan ayrıldı. Zhongguancun bilim ve teknoloji bölgesinde bulunan test yolunun uzunluğu 215,3 kilometreye çıktı. Test yolu çevresi internet ve iletişim cihazlarıyla donatılarak otonom araçlara yönlendirici bilgiler veriliyor.

Sürücüsüz araç ancak özel plaka takarak yola çıkabilir ve belirlenen zaman ve yolda test edilir. Kötü hava koşulları ve yol inşaatı sırasında testlere ara veriliyor.

Sürücüsüz araç büyük veri ve bult teknolojileri sayesinde çalışıyor

Çin’in orta kesiminde yer alan Wuhan şehrinde ulusal yeni enerji ve akıllı internet otomotiv merkezinin inşası tüm hızıyla devam ediyor.

Ülkenin en büyük otonom sürüş pilotu “5G ve Beidou Uydu Ağı”nın sağladığı yüksek hassasiyetli konumlandırma sisteminden destek alıyor. Uzaktan sürüş, araç ve karayolunun birbirlerini tanımaları gerçekleştirilerek 5G ortamında otonom sürüş, ticari uygulama dönemine girmeye hazırlanıyor. Halk otobüsü, sanitasyon araçları, taksiler ve lojistik araçlar pilot uygulamada sürücüsüz olarak seyredecek. Dünyanın ilk otonom araç plakası da deneme olarak çıkarılacak.

Otonom araç hizmeti ilk olarak Shanghai’da açıldı

Çin merkezli mobil araç çağırma uygulaması Didi 27 Haziran’da Shanghai’da kamuya otonom araç çağırma hizmetini sundu.

Didi tarafından yapılan açıklamaya göre, kullanıcı aplikasyonda başvuru yapıyor. Başvurusu onaylanan kullanıcılar sürücüsüz araç hizmetini pilot bölgede ücretsiz deneyebiliyor.

Pilot bölge, fuar merkezi, ofis binaları, metro istasyonu ve otellerin bulunduğu şehir merkezini kapsıyor.

Test durumunda otonom araçlar normal araçların bazı fonksiyonlarını gerçekleştirebilir. Örneğin araç sollayabilirler. Araçların üzerine bir dizi sensör yerleştirildi. Bu sayede otonom araç öndeki aracın hızını belirleyebilir ve ardından yol koşullarını değerlendirebilir ve nihayetinde sollama kararı alabilir.

Alınan bilgilere göre, yolculuğun güvenliği için otonom araçta sürücü bulunuyor ve acil durumu müdahale ediyor.

DiDi Android uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Didi Chuxing, dünyanın önde gelen isteğe bağlı ulaşım ve hizmet platformu. Çin, Japonya, Avustralya ve Latin Amerika’da yılda 10 milyardan fazla geziye çıkarak geniş bir ürün yelpazesinde sürüş imkanı sağlıyor. Taksi, iki tekerlekli, otomobil çözümler, gıda dağıtım, kurye hizmetleri gibi hizmetleri uygulama üzerinden satın alabiliyorsunuz. DiDi’nin şu anda 400’den fazla personeli sürücüsüz araç bölümü için çalışıyor. Firma 2016 yılında başladığı sürücüsüz araç macerasına Kaliforniya, ABD ve Pekin, Şangay ve Suzhou gibi Çin’deki önemli şehirlerde test lisanslarına sahip. DiDi, Şanghay’daki otonom filosu için yolcu taşıma hizmeti lisansı alan ilk şirket.

sürücüsüz araç

İlgili haberler

>> Sürücüsüz araçlar ne zaman yollarda olacak?

>> BiTaksi ’den varış noktası güncellemesi


CEVAP VER