Düz dünyacılar bu fotoğrafa çok sinirlendi! Yıldızlar neden görünmüyor?

Uluslararası Uzay İstasyonu tehlikeli

Düz dünyacılar bir astronotun paylaştığı fotoğrafa tepki gösterdi. Söz konusu fotoğraf (üstte) Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekildi ve komplo teorisyenlerini kızdıran şey ise yıldızların neden görünmediği oldu. 

Düz dünyacılar , Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı / NASA astronotu Doug Hurley‘in Twitter üzerinden paylaştığı fotoğrafa tepki gösterdi. Elon Musk’ın şirketi SpaceX‘in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderdiği ilk astronotlardan biri olan Hurley, ISS’de gece vakti bir fotoğraf çekti. Astronotun uzaydan çektiği fotoğrafta yer alan Dünya görüntüsü uzay meraklıları için eşsiz bir manzara sundu ancak fotoğrafta yıldızların görünmemesi komplo teorisyenlerine açık bir kapı bıraktı.

Doug Hurley’in tweeti;

Düz dünyacılar photoshop olduğunu iddia etti

Astronot Hurley, fotoğrafı “Yörüngedeki gecelerde bu manzarayı izlemekten asla sıkılmam.” notuyla paylaştı. Fotoğraf 47 bin küsur beğeni aldı ancak tepkiler de oldu. Uzaydan çekilen fotoğrafta yıldızların neden görünmediğine dikkat çeken düz dünyacılar Hurley’in fotoğrafının altına yorumlar attı. Bazı komplo teorisyenleri fotoğrafta photoshop (fotoğraf düzenleme) yapıldığını bile iddia etti.

Komplo teorisyenlerinin yorumları, bir kullanıcının sadece “Yıldızlar nerede?” diye sormasıyla başladı. Bir başka kullanıcı, bu soruya “Bu fotoğraf sahte, içine yıldızları koymayı unutmuşlar.” şeklinde cevap verdi.

Peki yıldızlar neden görünmedi?

Uzaydan gece vakti çekilen bu fotoğrafta yıldızların görünmemesinin aslında basit bir nedeni bulunuyor. Somag News‘in haberine göre, insan gözleri gelişmiş biyolojik sistemler olduğu için geceleri yüksek ışıklı ortamlarda bile bazı parlak yıldızları ayırt edebilmekte ancak kameralar böyle değil! Fotoğraf makineleri ve kameralar, görüntüleme tekniği açısından daha ilkel. İşte bu sebeple gece parlak bir nesnenin varlığı, kameraların yıldızları görüntülemesini engelliyor.

Düz dünya teorisine inananlar yani düz dünyacılar , Dünyanın yuvarlak olmadığını iddia ediyor. Zaten Dünya, tam anlamıyla yuvarlak değildir. Uzayda ışık hızına yakın hızda Dünya’ya yaklaşan bir elektron, Dünya’yı 17 m kalınlığındaki yassı bir disk olarak görüyor. Dünyanın çevresini hesapladığı bilinen ilk kişi, matematikçi ve coğrafyacı Eratosthenes (M.Ö. 276 – 194) Dünya’nın yuvarlak olduğunu keşfetmişti. Bilgin Eratosthenes, 2200 yıl önce Dünya’nın çevresini yalnızca yüzde 15’lik bir hata payıyla ölçtü; 46 bin 100 km olarak hesaplamıştı ancak günümüzdeki ölçümler 40 bin km.

>> NASA Ankara Fotoğrafı; Ankara’da Gece Başlıklı Fotoğraf Paylaşıldı

>> NASA Mars görevi ile Kızıl Gezegen’e helikopter gönderecek

>> NASA açıkladı: SOHO 4 bininci kez kuyruklu yıldız görüntüledi


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here