Suudi Arabistan, Şimdi de Super Mario ‘nun Peşinde

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, farklı ülkelerde, farklı sektörlere yönelik yatırımlar yapmayı sürdürüyor. Yatırım fonu, şimdi de özellikle Super Mario karakteriyle tanınan Nintendo’nun %5’lik hissesinin sahibi oldu. Bu tip hamlelerle hem petrole odaklı ekonomi modelini değiştirmeyi hem de diğer ülkelerde Arabistan’a olan negatif bakışı düzeltme amacı var. Peki bunu başarabilirler mi? Kotaku sitesindeki habere bakılırsa, bu tip hamleler tipik göz boyamadan öteye gitmeyen hamleler ve insan hakları konusunda Suudi Arabistan’a yönelik hâlâ ciddi endişeler var.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, geçtiğimiz günlerde ciddi bir yatırım hamlesi gerçekleştirdi. Japon menşeli oyun ve eğlence markası Nintendo’nun %5.01’lik dilimi artık bu fona ait. Fonun başkanı ise, Veliaht Prens Muhammed bin Selman. Nintendo, Super Mario başta olmak üzere dünya çapında pek çok popüler markanın sahibi ve yapılan bu yatırım sayesinde Arabistan’ın ekonomik dinamiklerinin önümüzdeki yıllarda daha da güçlendirilmesi hedefleniyor. Yine de, Suudi Arabistan’ın hiç de iyi bir sicili yok. Özellikle de insan hakları tarafında, ki bu yüzden de yapılan yatırımlara tepkiler de geliyor.

Suudi Arabistan, Şimdi de Super Mario 'nun Peşinde

Arabistan Yatırım Fonu, geçtiğimiz sene de Capcom, EA Games, Take-Two ve Activision gibi önemli oyun firmalarına milyarlarca dolarlık yatırımlar yaparak hisse sahibi olmuştu. Şimdi de benzer bir hamle gerçekleştiriyor ve bu tip hamlelerin önümüzdeki dönemlerde de devam etmesi bekleniyor.

Suudiler, Formula 1’den futbol kulüplerine kadar pek çok farklı alanda, özellikle de “eğlence odaklı” sektörlere yatırımlar yapıyor, ama dediğimiz gibi insanlar, kötü sicili sebebiyle bu ülkenin yatırımlarına sıcak bakmıyor, hatta zaman zaman protestolar gerçekleştiriliyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz?Yakında çöllerde maceralara atılan bir Super Mario oyunuyla karşılaşır mıyız?

Özellikle önümüzdeki 15-20 yıllık süreçte petrol kullanan araçların önemli ölçüde azalacağı, elektrikli otomobil ve güneş enerjisi temelli enerji kullanımının daha da artacağı tahmin ediliyor. Hal böyle olunca, Arabistan’daki petrolün pek bir anlamı da kalmayacaktır. Farklı sektörlere yönelmek istemeleri normal, ama “olumsuz profili ortadan kaldırmak” o kadar da kolay olmasa gerek.

İlgili Haberler:

>> Dyson Airwrap ile Sağlıklı ve Kolay Şekillenen Saçlar!