Tayvan Su Krizi Kötüye Gidiyor: Çip Üreticileri TSMC ve Micron Kırmızı Alarm Vermek Üzere

Google News Abone Ol

Yarı iletken üretiminin önemli ülkelerinden Tayvan, yaşadığı su krizi nedeniyle teknoloji dünyasını zorluyor. Eğer kuraklık bu seviyede devam ederse endüstri büyük bir kriz ile karşı karşıya kalmak üzere.

Dün, Tayvan hükümeti altı yılın ardından ilk kez su konusunda kırmızı alarm verdi. Böylece ülke, merkez rezervuarlarının ciddi şekilde azalması nedeniyle bunu engellemek için ciddi adımlar atacak. Bununla birlikte hem Micron hem de TSMC büyük silikon üretim tesisleri de dahil olmak üzere kullandığı suyu ciddi miktarda paylaşmak durumunda kalacak.

Şu an ülkenin su kaynakları son derece riskli bizimde azalmış durumda. Ülkenin Taichung ve Miaoli bölgelerindeki halk da suya sadece haftanın beş gününde erişecek. Kısacası kuraklık artık endüstriyi değil herkesi tehdit eden noktaya ulaştı. Ülkedeki bu kısıtlama 6 Nisan’dan itibaren başlayacak. Hem TSMC hem de Micron söz konusu bölgenin dışında faaliyet gösteriyor. Ancak bu iki firmanın üretim bantları silikon üretiminin bazı adımlarında ciddi miktarda su kullanmak zorundadır. Bu durumda, TSMC’nin sadece Hsinchu’da yer alan fabrikası kısıtlama olmadan üretimde olacak.

TSMC 3nm Plus

Su krizi, Tayvan merkezli üreticilerin planlarını alt üst etmiş durumda

Yarı iletken endüstrisi için kısıtlamaların sonuçlarının ne boyutta olacağı henüz belli değil. Lakin, halihazırda talebi karşılamakta zorlanan bir arz yaşanıyor. Bu durum da bizi çok daha kötü günlerin beklediğini gösteriyor. Yaşanacak olan bu kesintiler Intel, AMD, Nvidia, Apple, Kingston ve daha pek çok şirketi etkileyecek. Kısa vadede bu durum bir çözüm ile sonuçlanmasını beklediğimiz darboğazın bitmesinin yakınında bile olmadığımız anlamına geliyor. Sonuçta firmaların üretimlerini artırmak için planladıkları yatırımlar meyvelerini çok daha uzun vadede verecektir.

Yaşanan kaygı veren durum için TSMC bazı önlemler almaya çalışıyor. Böylece firma, tanker kullanımını artırmak için çalışmalara şimdiden başladı. Bu acil durum adımları Tainan’ın turuncu alarm vermesiyle alınan ilk önlemler.

Bu önlemlerin dev üretim hatlarını durdurmamak için yeterli olup olmadığına dair ortaya çıkan bir bilgi yoktu. Ancak, çıkan son haberlerde TSMC’nin üretimi yavaşlatmayı düşünmediği bilgisi geldi. Firmanın verdiği bu güvence bir e-posta mesajında yer aldı. Bununla birlikte bir Micron temsilcisine ulaşan gazetecilere yetkili konuşmayı reddederek yanıt verdi.

Diğer haberler:

>> Elektrikli Kepçeli Kamyonlar Yakında Yollara Çıkacak: Bir İlk Yaşanıyor

>> Intel Çip Fabrikası Açıyor: TSMC’ye Rakip Olacak


CEVAP VER