Intel Çip Fabrikası Açıyor: TSMC’ye Rakip Olacak

Google News Abone Ol

Intel CEO’su Pat Gelsinger firmanın çip fabrikası kuracağını duyurdu. Böylece darboğaz yaşanan sektöre yeni bir oyuncu daha dahil oluyor.

Intel’in yeni CEO’su ve tecrübeli mühendis Pat Gelsinger gelecek adına önemli açıklamalar yaptı. Açıklamaya göre firmanın yeni odağı “silikon üretiminde lider olmak” olacak. Böylece firma gelecekte kendi çiplerini yine kendi üretmeye başlayacak. Ayrıca bu fabrikalar başka çip firmalarının üretimlerini de karşılayacak. Bu yeni karar sadece çip üretiminde yaşanan yetersizlikten kaynaklanmıyor. Intel gelecekte bu sektörün 2025 yılında 100 milyar dolar değerine ulaşacağı görüşünde.

Yaşanan yoğun silikon talebini göz önüne alırsak Intel gibi bir devin işin mutfağına girmesi çok önemli. Bu gelişme firmanın doğrudan rakibi AMD ve ekran kartı piyasasına girmesiyle rakip haline gelen Nvidia’nın bile ilgisini çekecektir. Daha doğrusu Intel bu rakiplerinin de kendine müşteri olmasını sağlamak zorunda. Sadece kendi talebini karşılamak bu sektöre girişte vadettiği geliri sunmaya yeterli olmayacaktır. Eğer işler yolunda giderse AMD işlemciniz artık Intel üretimi olabilir. Bu gerçekten kulağa oldukça ilgi çekici geliyor. Tabii ki işlerin nasıl ilerleyeceğini hep beraber bekleyip görmeliyiz.

Yeni Intel CEO’su Pat Gelsinger, bu göreve gelen sekizinci kişi

Çip fabrikası açmak Intel için aynı zamanda stratejik bir adım

Intel için bu gelişme aynı zamanda politik de bir adım. Dünyadaki silikon üretimi çok büyük oranda Asya kıtasında yapılıyor. Intel’in öngörülerine göre güncel olarak Asya’nın üretimdeki payı yüzde 80. Amerika Birleşik Devletlerinin üretimdeki payı sadece %15. Avrupa ise toplam üretilen silikonun sadece %5’ini üretmekte.

Intel bu resmi değiştirmekte kararlı görünüyor. Firma şu anda halihazırda ABD’de İrlanda’da ve İsrail’de fabrikalara sahip durumda. Asya’nın silikon üretimindeki bu ağırlığı sadece tedarik ve ekonomik olarak önem taşımıyor. Bununla birlikte, ABD ulusal güvenliği sebebiyle de artık teknolojinin eli ayağı olan çip üretimini uzak bir kıtaya bu kadar teslim etmek istemiyor. Huawei ile yaşanan rekabet bunun sadece bir ayağı lakin ABD’nin asıl niyeti Asya’ya olan bağımlılığı en aza indirmek. Çünkü bu durum Asya hükümetlerine ABD’ye karşı hamle imkanı sağlıyor.

Intel çip üretme işine gerçekten ciddi bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Firma ilk olarak Octollio, Arizona’daki yerleşkesini büyütmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte iki yeni fabrika daha kurulacak. Firmanın ilk etaptaki yatırımı yaklaşık 20 milyar dolar kadar olacak. Gelecek diğer yatırımların da açıklanmaya devam edeceğini Pat Gellsinger söyledi.

Diğer haberler:

>> GlobalFoundries 1.5 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

>> Qualcomm Switch Benzeri Oyun Konsolu Geliştiriyor: Sektör İyice Kızıştı


CEVAP VER