TCL Communication, dünyanın ilk 5G tam yazılım uygulamasını tanıttı

TCL Communication, dünyanın ilk 5G tam yazılım uygulamasını tanıttı

PAYLAŞ
5G bağlantı testi, Turkcell, 5G Argela 5G ve Şebeke Dönüşüm Konferansı

TCL Communication, 26 Şubat-1 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi 2018’de bir açık kaynağa- tam yazılım uygulaması- dayanan 5G iletişim teknolojisini tanıtıyor. TCL Communication ve iş ortakları (EURECOM ve Creonic), açık kaynak projesi OpenAirInterface’yi (OAI) kullanarak, Avrupa ve Asya pazarlarında uygulanabilir bir yapılandırma olan ve 80 MHz kanallarındaki 3.5GHz bandında 5G gösterimini mümkün kılan gerçek zamanlı 5G Kullanıcı Ekipmanı (UE) uygulamasını hayata geçirdi. Bu yeni teknoloji, gelecekte TCL Communication tarafından piyasaya sunulacak olan 5G cihazlar açısından çığır açıcı bir adım olarak dikkat çekiyor.

Alcatel Business Global Başkanı ve TCL Communication Başkan Yardımcısı Christian Gatti, “2015’in başlarından itibaren 5G teknolojisinin prototipini oluşturma aşamasında 3GPP standardizasyon çabalarının bir destekleyicisi olarak aktif bir şekilde yer aldık. Bu alandaki girişimlerimizi, 5G kablosuz geniş bant erişimiyle ilgili Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarındaki talepler doğrultusunda 2019’un ikinci yarısında ilk 5G ürünlerimizin tanıtımını yapabilmek için gerçekleştirdik” dedi. Gatti, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün duyurduğumuz tam-yazılım uygulaması sayesinde artık 5G inovasyonlarını prototipleştirebilir ve bu yılın sonlarına doğru MASS START gibi ortak projelerde bizimle birlikte çalışan operatörlerle saha denemeleri yapabiliriz. Bu işbirlikleri ve gelecekte hayata geçireceğimiz büyük teknolojik ilerlemelerden dolayı çok gururluyuz.”

TCL Communication tarafından uygulanan 5G NR numerolojileri, dalga formları ve kanal kodlaması, bir iletim katmanı için en yüksek 5G veri hacmi ve 4G’ye kıyasla daha az gecikme göstermesiyle dikkat çekiyor.

Daha yüksek veri hacmi ve 5G’nin daha az gecikme özelliğinin bir araya gelmesi çok daha geliştirilmiş bir kullanıcı deneyiminin kapılarını açıyor. Bu özellikler ayrıca aşağıdaki gibi yeni kullanım durumlarına da olanak sağlayacak:

  • Uzak yerlerde yüksek hızlı geniş bant erişimi
  • Her bağlantılı cihazdan hemen hemen anında içerik erişimi
  • Yüksek çözünürlük ve interaktif sanal gerçeklik (dronelar, robotlar ve otonom araçlar gibi teknolojilerde)

Bu deneyimler ve teknolojik gelişmeler, TCL Communication’un 5G son kullanıcı bağlantısında lider bir rol üstlenmesini sağlıyor.

Cihazlar arttıkça risk de artıyor


CEVAP VER