TCL, Dünyanın ilk sarılabilir telefonunu takipçileriyle paylaştı.


TCL’nin ilk CES 2020 etkinliğinde bahsettiği dünyanın ilk sarılabilir telefonunun prototipini bugün takipçileriyle paylaştı. İşte detaylar…

TCL, 7 Ocak – 10 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşen CES 2020 etkinliğinde takipçilerine sarılabilir ekrana sahip modeli hakkında birkaç söz etmişti. Fakat herhangi bir görsel veya teknik ayrıntı hakkında bilgi sahibi değildik. Bugün itibarıyla TCL’nin sarılabilir telefon prototipi hakkında görseller ve video paylaşımı yapıldı. Henüz hangi teknoloji kullanılacağı ve ne zaman satın alabileceğimiz hakkında net bir tarih yok. Fakat rulo gibi sarılabilir bir ekrana sahip telefonun, teknoloji açısından büyük bir devrim niteliğinde olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.  

TCL’nin paylaştığı sarılabilir telefonun videosu 

Videoda görüldüğü üzere 4,5 inç boyutuna sahip olan ekran, rulo yapısı sayesinde 6,7 inç boyutuna kadar uzamakta. Aynı zamanda cihazın, sarılmadan önceki kalınlığı ile sarıldıktan sonraki kalınlığı aynı kalmakta. Katlanılabilir ekranlardan da alışık olduğumuz üzere TCL, ilk sarılabilir telefonunda da OLED ekran teknolojisini kullanmakta olduğunu görüyoruz. TCL’nin açıklamasına göre sarılabilir ekran, 200 bin kez açılıp kapanmaya dayanıklı olacak. Katlanabilir ekrandan sonra sarılabilir ekranın da, akıllı telefon pazarında bir hayli ilgi göreceği düşünülüyor. Açıklamalara göre TCL’nin 2020’nin sonuna kadar satışa çıkartacağı sarılabilir telefon, takipçileri tarafından merakla bekleniyor. 

TCL aynı zamanda görünmez kameralı bir akıllı telefon üretmeye hazırlanıyor 

TCL’nin sızdırılan bir diğer modelinin patent görsellerine göre, tanıtılacak modelin önünde herhangi bir kamera görünmüyor. Fakat TCL’nin açıklamasına göre yeni modelin, ön panelinde bir adet kamera bulunuyor. Bu tasarıma göre ön kameranın ekranda gizli olacağı kesinleşti fakat hangi teknoloji ile gerçekleştirileceği hakkında hala bir sızıntı bulunmamakta. Önümüzdeki haftalarda ön kamera hakkında detaylar da paylaşılacaktır. 

tcl gömülü kamera

Arka tarafına baktığımızda ise cihazın üst tarafının biraz daha kalın olduğunu görmekteyiz. Arka kameranın da gizli olması beklenen yeni TCL modelinin, söylentilere göre OnePlus’ınConcept One’’ tasarımına benzeyecek. Arka kameranın gizlenmesi farklı cam yapısı kullanarak mümkün. Fakat aynı durum ekranın içinde nasıl gerçekleşecek, bir hayli merak konusu. Önümüzdeki günlerde iki model hakkında da yeni sızıntılar gerçekleşecektir. 

İlgili Haberler

>> TCL Fransız ürünleri boykotu için açılama yaptı

>> TCL 10 Plus yorumları ve inceleme: İyi performans, şık tasarım…


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here