Teknopark Düzenlemesi Meclis Gündeminde: Vergi Affı Geliyor!

Teknopark düzenlemesi

Uzun bir süredir çalışmaları devam eden Teknopark düzenlemesi meclis gündeminde. Yeni kanun önerisi ile alakalı tüm detayları aktarmaya çalıştık.

Bildiğiniz üzere yüksek teknoloji uzun bir süredir destekleniyor. Sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Dünyanın birçok yerinde yüksek teknoloji üretmek önemli bir konu haline geldi. Her ülkenin kendisine ait bir çözümü olduğu gibi Türkiye’de de Teknopark gibi bölgeler ile destek sağlanmaya çalışıldı. Bu konuda girişimcilere destek sunulsa bile yine de önemli eksikliklerin olduğu söyleniyordu. Yeni önerilen kanun teklifi ile birlikte başka bazı avantajların sunulması planlanıyor.

Teknopark düzenlemesi neleri kapsayacak?

Yüksek teknoloji üreticilerinin en uğrak yerlerinden bir tanesi olarak bilinen Teknopark bölgeleri, çeşitli yeniliklerle karşı karşıya olacak. Bu yeniliklerden birisi de doluluk sorunu ile alakalı. Bazı durumlarda yeni girişimler Teknopark alanı içerisinde yer bulamayabiliyor. Şirketlere vergi ve iş ofisi avantajlarının sunulması nedeniyle son derece cazip olabilen bu tür yerler daha da avantajlı hale getirilecek.

Teknopark düzenlemesi

Teknoloji merkezi olarak da görülen bu tür yerler, mevcut alanın dışına taşınabilecek. Bu sayede doluluk oranına da önemli bir çözüm bulunabilir. Teknopark düzenlemesi ile birlikte, ikinci önemli değişiklik teşvikler konusunda olacak. Bu bölgelerde, kar miktarı 1 Milyon TL’nin üzerinde olan firmalar diğer girişimlere destek sunacak. Bu sayede gelirini arttıran Teknopark şirketlerinin diğer girişimleri de desteklemesi sağlanacak. Tüm bunlara ek olarak, KDV konusunda da yeni teşviklerin verilmesi bekleniyor.

Doktora öğrencisi veya AR-GE çalışanları için de bazı değişiklikler düşünülüyor. Bildiğiniz üzere bu tür yerlerde üniversite ile sektör birleşmesine büyük önem verilir. İşte tam da bu sebepten dolayı Teknopark düzenlemesi, işbirliğini artıracak şekilde yeniden dizayn edilecek.

Yapılacak düzenlemelerde, önemli bir değişikliğe daha gidilecek. Teknoparklarda yer alan şirketlere destek sunanlar, vergi muafiyetinden daha fazla yararlanabilecek. Bu sayede, hem destek verecek kişi sayısının hem de destek miktarının artması bekleniyor. Sizce yeni kanun ile yapılacak bu tür destekler yeterli mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Teknopark İstanbul Rejenerasyon-20 projesi için başvurular başladı!

>> Teknopark ve Ar-Ge Merkezlerinde Uzaktan Çalışma Sistemi Yıl Sonuna Kadar Uzatılmalı