Telefonda Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir?

Telefonda reklam virüsü nasıl temizlenir? Android telefon kullanıcıları şu sıralar yeni bir kötü niyetli yazılım tehlikesiyle karşı karşıya. Bir wallpaper, yani duvar kağıdı yazılımı indirmiş olabilirsiniz ya da o kendi kendine, sizden habersiz olarak bir köşeye kıvrılmış olabilir. Bunun sonucunda da hangi uygulamayı açarsanız açın kısa aralıklarla Google reklamlarıyla karşılaşıyor olabilirsiniz.

Telefonda reklam virüsü nasıl temizlenir? Evet, son günlerde bu tip şikayetlerde artışlar gözleniyor. Çözüm ise basit. Ücretsiz bir antivirüs uygulaması kurmalı ve ardından telefonunuzu taratmalısınız. Muhtemelen birkaç dakika içinde sorunun kaynağını bulacak ve temizleyecektir. Böylece, birkaç saniyede bir karşınıza çıkan reklamlara elveda diyebilirsiniz. Tabii dikkatli olmazsanız, bu tip sorunlarla ve hatta daha ciddi sorunlarla da karşılaşmanız olası.

Telefonda Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir?

Telefonda reklam virüsü nasıl temizlenir? Reklam virüsü (Adware) ve benzeri kötü niyetli yazılımlardan korunmak için neler yapılabilir?

– Öncelikle Android telefon ya da tabletinize bir antivirüs uygulaması kurmanızı öneriyoruz. Google Play Store’a gittiğinizde, ücretsiz olarak yayınlanan pek çok seçeneğin olduğunu göreceksiniz. Bunlar, pek çok noktada size yardımcı olabilir. Tabii çok daha kapsamlı bir koruma istiyorsanız, para ödeyerek ücretsiz sürümleri premium sürümlere yükseltme şansınız da var.

– Bir diğer önemli konu ise, kaynağı belirsiz uygulamalardan uzak durmanız. Basit tabirle, APK dosyaları olarak da bahsedebiliriz bunlardan. Google Play Store’da yer almayan, genellikle farklı bir web sitesi üzerinden indirebildiğiniz oyun ve uygulamalardır bunlar. Eğer bir APK indirmeyi düşünüyorsanız, oyun veya uygulamanın resmi websitesine göz atmanızda yarar var. Aksi durumda bu tip dosyalar, beraberinde kötü niyetli yazılımları da getirebilir. Bunlar karşınıza reklam virüsü olarak da çıkabilir, banka bilgilerinizi çalmaya yönelik bir malware olarak da. Evet, tehlike boyutu çok daha yüksek sorunlarla da karşılaşmanız olası.

– Tabii ki kumar ve cinsel içerikler barındıran websitelerinden ve ilgili uygulamalarından uzak durmanızda yarar var.

– Kısa aralıklarla önemli verilerinizi yedeklemenizi de öneriyoruz. Önemli verilerden kastımız bir fotoğraf albümü de olabilir, bir video kaydı ya da bir ses kaydı da olabilir. Karşılaşabileceğiniz bir sorun sonrasında zor durumda kalmamak için öncesinde yedek almak önemlidir.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S24 Ultra Probleminin Çözümü İçin Düğmeye Basıldı