The Last of Us PC Sürümü Büyük Hayal Kırıklığı Yarattı, Dalga Konusu Oldu!

The Last of Us, Sony’nin son yıllardaki en popüler markası. Tabii bunda yakın zamanda gösterime giren aynı isimli dizinin de payı büyük. PlayStation platformlarında fırtınalar estiren ilk oyun, geçtiğimiz günlerde PC platformu için de satışa sunuldu. Bu, milyonlarca oyuncu için büyük bir haber demek. Ne var ki bu kez işler istenildiği gibi gitmemişe benziyor. The Last of Us PC sürümü, pek çok hata ve performans problemleriyle oyunculara saç baş yoldurtuyor, hatta oyundaki hatalar sebebiyle dalga geçmeye başlayanlar bile var…

The Last of Us PC sürümü kısa süre önce resmi çıkışını gerçekleştirdi. Eğer bir Naughty Dog oyunu geliyorsa, haliyle beklentiler de büyük olur. Gerek görsel kalitesi gerekse de atmosferi itibarıyla oyunu PC tarafında da bekleyen büyük bir kesim vardı ve “şu an oynayamadıkları için” hâlâ da beklemeye devam ediyorlar aslında.

Joel has a new strategy
by u/ArgumentNo6281 in thelastofus

The Last of Us PC sürümü bolca sorunla geldi. Oysa yapımcılar, en iyi deneyimin sunulabilmesi için yaklaşık 1 aylık ertelemeye gitmiş, bu süreçte oyunu daha iyi seviyeye getirmeyi vadetmişti…

Öncelikle şunu söylemekte yarar var. Sisteminizin çok iyi olması, The Last of Us PC sürümünü düzgün çalıştırmak için yeterli değil. Çünkü oyunun düzgün bir optimizasyonu yok. Ara ara FPS düşüşleri yaşanıyor, ara ara görsellerde bozulmalar oluyor, hatta bazen de çökebiliyor. Bazı oyuncular, Uncharted’ın PC sürümünde karşılaşılan mouse kontrol problemiyle de karşılaştıklarını belirtiyor.

The Last of Us PC Sürümü Büyük Hayal Kırıklığı Yarattı, Dalga Konusu Oldu!
The Last of Us PC sürümünden bir kare…

Özellikle sistem kaynakları kullanımı tarafında aşırı yükün oluştuğu ve bunun da PC’leri yorduğu bildiriliyor. Öyle ki oyunun Steam sayfasına gidip baktığınızda, 9 binden fazla oyuncu incelemesinin olduğunu ve bu incelemelerin çok büyük bir kısmının “olumsuz” olduğunu görebilirsiniz.

Naughty Dog’tan ilk hamle: The Last of Us Part I v1.0.1.5 Patch

Yapımcılar, çıkış gününden bu yana oyuncuların arka arkaya sıraladığı şikayetlerden haberdar ve an itibarıyla en çok şikayet edilen sorunların ortadan kaldırılması için bir yama hazırlandı. Bu yama, özellikle performans iyileştirmelerine ve stabil çalışmaya odaklı düzenlemeler içeriyor.

Yetkililer, tüm sorunların ortadan kaldırılması için çalışmaya devam ettiklerini ve önümüzdeki günlerde yeni güncellemelerin de yayınlanacağını bildiriyor. Yine de, bu kadar beklenen bir oyunun lansman dönemi böyle sorunlu olmamalıydı.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S23 Kullanıcılarına Müjde!