TikTok Uygur Türkleri olayı için açıklama yaptı!

Uygur Türkleri

TikTok, geçtiğimiz günlerde Uygur Türkleri olayından sonra özür diledi. Peki TikTok Uygur Türkleri’nin hakkını arayan kişiyi neden engelledi?

Çin menşeli uygulama olan ve dünyayı gerçek anlamda 7’den 70’e  kasıp kavuran TikTok uygulaması geçtiğimiz günlerde ilginç bir olaya imza atmıştı. ABD’de yaşayan Feroza Aziz, TikTok’ta güzellik önerisi formatında paylaştığı videoda, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslüman Uygurların maruz kaldığı baskılara dair iddiaları dile getirmişti. Bu olaydan sonra TikTok, Feroza Aziz’in hesabını kapatmıştı.

Twitter kullanılmayan hesaplar için düğmeye bastı

Feroza Aziz’in hesabının kapatılmasından sonra tepkiler çığ gibi büyüdü. Uygur Türkleri’nin hakkını arayan Feroza Aziz’in hesap kapatılma olayından sonra nihayet TikTok cephesinden açıklama geldi.

Uygur Türkleri olayı insan hatasıymış!

Eric Han, tarafından yapılan açıklamada videonun bir insan hatasından dolayı kaldırılığı ifadeleri yer alıyor. ABD Güvenlik Şefi Eric Han konuyla ilgili; “Çok sayıda izleyiciye ulaşan 23 Kasım tarihli video insan hatası nedeniyle kaldırılmıştır. Şunu belirtmek isteriz ki topluluk kurallarımızdaki hiçbir husus bu videodaki gibi içeriklerin engellenmesini ve kaldırılmasını gerektirmemektedir. Bizden kaynaklanan hata için özür dileriz.” dedi.

Feroza Aziz‘in TikTok’tan silinen hesabında yer alan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

TikTok’un böylesine hassas bir olayda böylesine bir tutum izlemesi oldukça ilginç. Yapılan açıklama da maalesef ki pek tatmin edici değil. Umarız bu tip olaylar hem TikTok’ta hem de diğer sosyal medya platformlarında bir daha yaşanmaz.