TikTok Yasaklandı: Kullanıcılar Üzgün!

TikTok davet linki

TikTok Yasaklandı. Artık mobil uygulama mağazalarının listelerinde olmayacak olan uygulama yasağı, aktif TikTok kullanıcılarını üzdü. İşte detaylar.

TikTok’un zaman zaman bazı bölgelerden yasaklandığını biliyoruz. Çünkü denetime çok kapalı olan TikTok uygulaması, genellikle farklı sebeplerden kapatılabiliyor: Bazen kirli bilginin yayılması konusunda etkin bir rol oynadığı için hükümet yetkilileri tarafından yasaklanırken, bazen çocukların kullanımının aktif olduğu bir uygulama olduğu için yasaklanıyor. TikTok yakın zamanda ABD’nin Montana eyaletinde yasaklandı. 1 Ocak 2024’ten itibaren yürürlüğe girecek yasa ile birlikte söz konusu bölgede yaşayan vatandaşlar TikTok uygulamasın indiremeyecekler. TikTok’a yasak getiren ilk ABD eyaleti olarak geçen Montana, Vali Greg Gianforte tarafından alınan karar ile yasaklandı. İşte tüm ayrıntılar.

TikTok Yasaklandı: Kullanıcılar Üzgün!

Tiktok yasaklandı. Bugün Montana Valisi Greg Gianforte tarafından imzalanan yasa gelecek yıl yürürlüğe girecek ve mobil uygulama mağazalarının Montana sakinleri için uygulamaları listelerden kaldırmasını gerektirecek. Gianforte, TikTok’un “yabancı düşmanlığıyla bağlantılı” olduğunu iddia ediyor ve Çin Komünist Partisi’ne kapsamlı kullanıcı verileri sağlıyor. TikTok’un daha önce Montana’da devlet tarafından verilen cihazları kullanması yasaklanmıştı.

TikTok Yasaklandı

Montana sakinleri, yasak başladıktan sonra uygulamayı kullanmaya devam edebilir. Uygulama 1 Ocak 2024’ten sonra indirilmeye devam ederse Montana eyaleti tarafından hem uygulama mağazası operatörü hem de TikTok günlük 10.000 ABD doları para cezasına çarptırılacak. TikTok, yasa tasarısının Montana sakinlerinin Birinci Değişiklik haklarını ihlal ettiğini iddia eden bir kamuoyu yorumu yayınladı. TikTok’un yasa tasarısına mahkemede itiraz etmesi bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde söz konusu uygulamanın farklı eyaletlerde de yasaklanacağına dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Bilgilerin sızdırılması riskinden dolayı yasaklama kararı için toplanılan komisyonda, yasaklama kararı iptal edilmişti. Fakat artık kararın kesinleştiğini belirtelim.

Tiktok yasaklandı. TikTok uygulamasının, hem bilgi kirliliği hem de veri gizliliği konusunda birçok kuralı ihlal ettiğini biliyoruz. Kullanıcıların bu konudan çok mustarip olduğunu, hatta Çin’in, insanların verisini, alışkanlıklarını çaldığını ve bunun ticaretini yaptığını da iddia edenler vardı. Bu yüzden Dünya’da çoğu bölgede TikTok yasaklanmaya devam edecektir. Sizce Türkiye’de de TikTok yasaklanmalı mı?

İlgili Haberler

>> Xiaomi Civi 3 Beklenmeyen İşlemci İle Geliyor!