TikTok Zihin Okuma İşlevi Görüyor Mu? Bilim İnsanları Yeni Araştırmalar Yaptı

TikTok zihin okuma

TikTok zihin okuma gibi bir güce gerçekten sahip mi? Konuyla ilgili bilim insanları bazı araştırmalar yürütüyor. Hadi gelin bu araştırmaların tüm detaylarına birlikte göz atalım.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan TikTok çok hızlı bir şekilde büyümeyi başarıyor. Özellikle son dönemlerde büyüme hızının normalden çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Peki bu platformda nelerin görüntülenebileceği önceden belirleniyor mu?

Bazıları TikTok gibi sosyal medya platformlarının insan zihnini okuma yeteneği olduğunu düşünüyor. Özellikle gösterilen videoların bazen aklınızdan geçen düşünceler olduğunu bile görebilirsiniz. Bu durumda uygulamanın zihninizi okuduğunu düşünmeniz son derece doğal. Fakat yapılan araştırmalar işin farklı bir boyutu olduğunu gösteriyor.

TikTok zihin okuma özelliğine sahip değil

İlk araştırma Boston Üniversitesi, Londra Üniversitesi ve binghamton Üniversitesi tarafından yapıldı. Ortaya çıkan detaylara göre TikTok algoritmalarının nasıl çalıştığı bir ölçüde çözüldü. 400 TikTok videosu ayrıntılı bir şekilde incelendi. Bazı videoların bu kadar fazla izlenmesinin nedeni olarak video yaratıcısının popülerliği ön plana çıkarıldı.

TikTok zihin okuma

Video yaratıcısı eğer popülerse bu video biraz daha ön plana çıkabiliyor. İkinci en önemli faktör ise videoların yakın çekimler içerip içermemesi ile ilgiliydi. Eğer çektiğiniz video yakın çekime sahipse izlenme oranı daha yüksek olabiliyor. Ayrıca kullanıcılar tarafından çok fazla aratılan bir konuda video çekilmişse yine bu videonun da ön plana çıktığını görüyoruz.

TikTok algoritmaları sürekli aktif

TikTok uygulamasında algoritmalar sürekli olarak aktif. kullanıcıların ilgisini çeken videoların ard arda gelmesi sizin zihninizi okuduğu anlamına gelmiyor. Bunun yerine daha çok algoritmaların gücü olduğunu söyleyebiliriz.

Önemli bir mühendislik ürünü olan TikTok insanların sosyal medya platformunda uzun zaman geçirmesini sağlamaya çalışıyor. Bunun için birçok farklı yöntem deneniyor. Bu yöntemler ile birlikte aslında kullanıcı sayısını artırmaya çalışıyor. Büyük oranda başarılı olduğunu da söyleyebiliriz. Peki siz TikTok algoritması hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Sokak Röportajı Yapanlara Hapis Cezası Verilebilir: Sosyal Medya Çalkalanıyor

>> Sosyal Medya Araştırması Gündeme Bomba Gibi Düştü: Psikolojileri Alt Üst Ediyor