Tim Cook ‘un Maaşı Dudak Uçuklatıyor. Yılbaşı İkramiyesi de neymiş, kalbiniz varsa bu haberi okumayın!

Tim Cook metaverse

iPhone üreticisi Apple CEO’su Tim Cook ‘un maaşı geçen yıl pandemi olmasına rağmen yaklaşık yüzde 30 arttı ve 15 milyon dolara yükseldi.

Apple CEO’su Tim Cook’un maaşı geçen yıl yaklaşık yüzde 28 artarak 14.769.259 dolara yükseldi. Şirket Salı günü yayınladığı yıllık bilanço ile maaşları da açıkladı. Geçmişte Apple CEO’sunun maaşlarına baktığımızda 2019 yılında 11.555.466 dolar kazandığını görüyoruz.Tim Cook

Apple’ın ilk beş yöneticisi Cook, CFO Luca Maestri, genel danışman Kate Adams, perakende satış şefi Deirdre O’Brien ve COO Jeff Williams toplam 119,8 milyon dolar maaş alıyor. Ödenen bedellere baktığımızda 2019 yılına göre göre yüzde 13’lük bir artış var.

Bloomberg analizine göre, Cook bu yılın başlarında kazancı ve sahip olduğu Apple hisselerinin değeri sayesinde milyarder statüsüne ulaştı.

Cook’un maaş artışı, şirketi dünyadaki perakende mağazalarını geçici olarak kapatmaya zorlayan, tedarik zincirlerini kesintiye uğratan ve nihayetinde iPhone 12’nin piyasaya sürülmesini geciktiren COVID-19 salgınının etkisine rağmen Apple’ın rekor kazançlar yayınladığı bir yılı takip ediyor.

Tim Cook ‘un Taban Maaşı 3 Milyon Dolar

Cook, önceki yıllara göre değişmeden kalan 3 milyon dolarlık taban maaşın yanı sıra 10.7 milyon dolarlık teşvik bazlı maaş (alabileceği maksimum 12 milyon dolar) kazandı.

Apple ayrıca Tim Cook ‘un istihdamı ile ilgili diğer harcamalar için 1 milyon dolardan fazla para harcadı. Bu harcamaların çoğu yaklaşık 470.000 dolar güvenlik maliyetleri ve 430.000 dolarlık kişisel hava yolculuğu harcamalarından oluşuyor. 2017’de Apple’ın yönetim kurulu, Cook’un “güvenlik ve verimlilik” adına yalnızca özel uçaklarda uçmasını gerektiren bir politika benimsemişti.

Geçtiğimiz yıl içerisinde yaşanan pandemi sebebi ile dünya evlerine kapandı. Fakat Tim Cook’un uçak ve konaklama masraflarının arttığını görüyoruz. AMrikalı meslaktaşlarımızın haberlerine baktığımızda olumsuz duruma rağmen Cook’un bu tarz harcamalarında artış görünmesi dikkat çeken bir davranış olarak ortaya çıkıyor. Normalde 2020 yılında 2019 yılına göre daha az seyahat etmesi gereken Cook’un masraflarının artması ilginç.

Apple, Tim Cook ‘un 2020’de 57.783 $ kazanan ortalama bir Apple çalışanından 256 kat daha fazla kazandığını gösteriyor. 2019’da Cook’un maaşı, tipik Apple çalışanının 200 katıydı. Ancak şirket ortalama işçi ücretinin geçen yıl için yeterince artmadığını söyledi.

Amerika Ekonomi Politikaları Enstitüsü’nde yapılan bir analize göre, 1978 ile 1029 arasında Amerikalı CEO’lara ödenen ücret ortalama işçi için % 14’ün altında iken, Bu değer son kırk yılda % 1,167 artmış durumda.

İlgili haberler

>> Esnek Ekranlı iPhone Yakın Gelecekte Görünecek mi? Bakın Apple neler planlıyor?