Ekran Altına Yerleştirilmiş Touch ID Özellikli iPhone Ne Zaman Geliyor?

Ekran altına yerleştirilmiş Touch ID özellikli iPhone, yani ekrana yedirilmiş parmak izi okuyucu sensöre sahip bir iOS telefona ne dersiniz? Bildiğiniz gibi Apple, şu sıralar Face ID yüz tanıma sistemiyle güvenliği sağlıyor. Ama öte yandan pek çok kullanıcı, artık ekrana yedirilmiş ve kullanımı daha kolay bir çözüm bekleyişinde. Android tarafında benzer çözümler görmek mümkün, ama güvenlik seviyesi tarafında Apple’ın daha önde olacağı düşünülüyor.

Apple, ekran altına yerleştirilmiş Touch ID özellikli iPhone telefonunu en erken 2026 yılında bizlere sunabilir. Hayır, bu konuda şirketten gelen bir açıklama yok. Bu bilgi, Güney Kore basını kaynaklı ve temelde “söylenti” boyutunda olan bir bilgi. Bir kesinlik iddiası olmasa da heyecanlandırdığını söylemek mümkün.

Gerçi çoğu söylenti, Apple’ın bu teknolojiyi en erken 2024-2025 gibi sunacağı yönünde. Bu yeni söylentiler ise, işi biraz daha ileriye taşıyor. Tabii gerçekte hangisi doğru çıkacak, bunu şu an hiçbirimiz bilemeyiz.

Ekran Altına Yerleştirilmiş Touch ID Özellikli iPhone Ne Zaman Geliyor?

Touch ID özellikli iPhone söylentilerini bir kenara bırakarak biraz daha yakına gelecek olursak, isterseniz iPhone 15 ile ilgili bazı söylentileri sizlerle tekrar paylaşalım

iPhone 15 ailesi, bir sürpriz olmazsa önümüzdeki eylül ayı itibarıyla resmiyet kazanacak ve ay bitmeden de pek çok ülkede ön satışa sunulacak. Bu ürünler, hem tasarım hem de işlemci ve kamera kullanımı tarafında daha radikal değişikliklerle gelebilir. Bazı detayları sıralamak gerekirse…

iPhone 15’te USB Type-C bağlantı noktası olabilir

Apple, şimdiye dek bu tarafta, en azından iPhone ailesi için adım atmayı düşünmüyordu, ama artık yolun sonuna gelmiş olabilir. Zira Avrupa ülkeleri, kullanıcıların daha rahat erişim ve kolay kullanım gerçekleştirebilmeleri için Type-C bağlantı noktasının cihazlarda bir “standart” halini almasını istiyor. Bu isteğe Apple ürünleri de dahil. Bu bağlamda Apple, bir sürpriz olmazsa iPhone 15 serisinde Type-C bağlantı kullanabilir. Yine de, Avrupa ülkeleri için Type-C’li modelin, Amerika ve diğer bazı ülkeler için Lightning’li modelin gelebileceğini düşünenler de var.

Dynamic Island özelliği, iPhone 15 ailesindeki tüm telefonlarda olabilir

Dynamic Island, Apple’ın son dönem en popüler yazılımsal çözümlerinden bir tanesi. Öyle ki bu sistemin benzerlerini artık Android tarafında da görmeye başladık.

Dynamic Island, iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinde yer verilen bir özellikti. Yani iPhone 14 ailesinin tüm üyeleri için sunulmamıştı. 15 tarafında ise böyle bir ayrımın yapılmaması, özelliğin tüm modellerde sunulması gündemde.

Pro modellerinde RAM artışına gidilebilir

Tayvanlı araştırma firması TrendForce, Apple’ın 15 ailesindeki Pro modellerde RAM kapasitesi artışına gidebileceğini bildiriyor. Dolayısıyla 6GB RAM’den 8GB RAM seviyesine bir sıçrayış söz konusu olabilir. Base modellerde ise yine 6GB RAM seviyesinin kullanılacağı düşünülüyor.

Pro Max’te kamera optik zoom özelliği için geliştirmeler olabilir

Apple ürünleri hakkında araştırmalar ve analizler gerçekleştiren Ming-Chi Kuo, firmanın 15 Pro Max modelinde periskop stilinde yeni bir telefoto lens kullanacağını düşünüyor. Bu sayede daha yüksek bir optik zoom imkânı doğabilecek. Beklentiler, en azından 6X optik zoom özelliğinin gelmesi yönünde.

Peki siz, ekran altına yedirilmiş Touch ID özellikli iPhone almak ister miydiniz?

İlgili Haberler

>> Xiaomi 13 Türkiye Fiyatları Belli Oldu! Bu Kadar Para Verebilir misiniz?