Trophie’leriniz ve Oyunlarınız PS4’ten PS5’e Nasıl Transfer Edilir?

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5, milyonlarca oyuncunun favorisi. Her ne kadar şu an stoklarda sorunlar olsa da, PS5 satın alan pek çok kişi var. Tabii bu kişilerin büyük kısmı, daha önce de PS4 kullanıyordu. Burada da akıllara şu soru geliyor: PS4’ten PS5’e veri ve oyun transferi yapılabilir mi? Yapılabiliyorsa, nasıl?

Bu yazımızda, PS4’ten PS5’e oyun ve veri transferi nasıl yapılır, bundan bahsedeceğiz. Tabii ki başka yöntemlerin olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Eğer konsollar üzerine çok da bilgili değilseniz, bu tip yöntemleri denemenizi önermiyoruz. Bunu da en başta belirtelim.

Aynı ağ üzerinden PS4’ten PS5’e transfer

Bu seçeneği kullanırken, iki konsolun da aynı yerde, açık ve aynı kablosuz ağa bağlı olduğundan ya da LAN kablosuyla bağlı olduğundan emin olmalısınız. Tabii iki ekran olursa, bu da sürecin rahat takibi için işinize yarayacaktır.

Her iki konsolda da aynı kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak profilinizi açın.

İki konsolu da HDMI aracılığıyla televizyonunuza aynı anda bağlayın (Böylece gerektiğinde HDMI1 ve 2 arasında geçiş yapabilirsiniz). Eğer ikinci bir ekran var ise, ikinci konsolu oraya da takabilirsiniz.

Konsolunuzda “Sistem” menüsüne gidin ve “Veri aktarımı” seçeneğini işaretleyin. Arama modunu başlattığınızda, bir süre sonra PS4 konsolu algılanacaktır. Sonrasında da devam eden adımları izleyerek, seçeceğiniz dosyaları yeni konsolunuza aktarabilirsiniz. Transfer tamamlandıktan sonra, konsollar yeniden başlatılacak ve her şey kullanıma hazır hale gelecektir.

Trophie'leriniz ve Oyunlarınız PS4'ten PS5'e Nasıl Transfer Edilir?

PS4’ten PS5’e USB aracılığıyla transfer

Bu seçeneği kullanabilmek için USB 3.0 teknolojisine sahip bir USB harici belleğiniz olmalı ve işlem için biçimlendirme yapmanız gerekebilir.

USB 3.0 belleğinizi PS4’ün USB bağlantı noktasına yerleştirin. Ardından konsolda “Ayarlar” başlığına, oradan da “Aygıtlar” başlığına giderek USB belleğinizi bulun ve seçin.

Sonrasında “Ayarlar”, “Depolama” ve “Sistem Depolaması” bölümüne gidin. Yüklü oyun ve uygulamalarınız burada görünecektir. Tümünü veya kopyalamak istediklerinizi seçtikten sonra USB sürücünüze taşıyın.

Sonrasında USB belleğinizi PS5 konsolunuza takın ve önce “Ayarlar”, sonra da “Depolama” başlığına gidin. USB sürücünüzü bulun ve içindeki verileri PS5 konsolunuza taşıyın. Böylece PS4’ten PS5’e transfer işlemi tamamlanmış olacaktır.

İlgili Haberler:

>> Bill Gates, Koronavirüs Hakkında Konuştu! Omicron Sonrası Neler Olabilir? Pandemi Ne Zaman Bitebilir?